Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Szwejk
Wto 24 Paź, 2023
Jak rozwalono system obronny panstwa.
Opublikował Wiadomość
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Wto 24 Paź, 2023   Jak rozwalono system obronny panstwa.

Zasługuje na własny temat.

Za Gecko:

Cytat:


Od wczoraj w Polsce nie istnieje system wykrywania skażeń. Przestały obowiązywać sygnały alarmowe, powiadamianie i komunikaty ostrzegawcze w tym obszarze. Organy administracji państwowej utraciły kompetencję w tym zakresie.

Od wczoraj nie istnieje system kierowania bezpieczeństwa narodowego. Organy administracji państwowej w terenie utraciły kompetencje do kierowania tym systemem na swoich podwórkach. Nie ma możliwości organizacji stanowisk kierowania niskich szczebli. Zlikwidowano fizycznie system stałych dyżurów państwie (takie służby dyżurne organizowane po podniesieniu gotowości obronnej państwa).

Od wczoraj nie istnieje system gotowości obronnej państwa - przestały obowiązywać stany gotowości obronnej - stała, czasu kryzysu, czasu wojny i utracono kompetencje do podwyższania tych stanów w państwie. Ma to ogromny wpływ na możliwość realizacja zadań obronnych zawartych w planach operacyjnego funkcjonowania administracji publicznej (większość zadań realizowało się w poszczególnych stanach gotowości obronnej, których nie ma).

Od wczoraj brak jest możliwości realnego przeprowadzenia mobilizacji w Polsce poprzez akcję kurierska administracji publicznej, akcję kurierską Policji czy poprzez rozplakatowanie.

Od wczoraj brak jest możliwości realnej realizacji świadczeń rzeczowych na rzecz obrony (np prywatne pojazdy dla SZ RP) bo nie ma określonego trybu przekazywania ich oraz zasad finansowania za ich wykorzystanie.

Fizycznie oznacza to obezwładnienie pozamilitarnych ogniw systemu obronnego RP. I to wszystko dzięki działaniu (czy raczej braku działania rządu).

_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Wto 24 Paź, 2023   

Niechże ktoś "mogący", prosiłbym bardzo, usunie to "ł" z tematu wątku, żeby zaczęło być widocznem.
Z góry dziękuję.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 24 Paź, 2023   

michqq, to nie wina "ł'. Po prostu założyłeś ten temat w dziale "Ostre strzelanie", gdzie dla każdego posta wymagana jest akceptacja moderatora. Zmieniłem dział i już jest OK. Nie wiem, jak chciałeś zatytułować temat, więc dałem własny tytuł.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12829
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 24 Paź, 2023   

Tu jest dobry artykuł na ten temat. Bez krzyków.

Ochrona ludności odłozona na później
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Wto 24 Paź, 2023   

manfred napisał/a:
Tu jest dobry artykuł na ten temat. Bez krzyków.

To nie jest "na ten temat".

Tematem jest zaniedbanie skutkujące "urwaniem ciągłości".

Jeżeli z nowa ustawą i rozporządzeniami nie zdążono na czas, to nie ma krzyków, ALE - pod warunkiem że się przedłużyło okresy przejściowe.

Okresów nie przedłużono, skutkiem czego osiągnięto DZIURĘ, kiedy nowych przepisów jeszcze nie ma a starych już nie ma (a jeszcze przedwczoraj były)

I dobrze o tym wiesz.

Pieprzenie więc o wiarze w zagrożenie za strony Federacji jest więc - najzwyczajniej - pieprzeniem.
:zly4:

Bieżąca (kończąca się) Władza nie traktuje na serio obronności Kraju.
Zakupy uzbrojenia - zapewne tak, zwłaszcza podpisywania kontraktów na.
Obronności Kraju zaś - własnie nie.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2308
Skąd: z granicy
Wysłany: Wto 24 Paź, 2023   

Pytanie do @Gecko i @ mikuku do Ciebie.

To co ustawa o stanie klęski żywiołowej , ustawa o zarządzaniu kryzysowym, ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi itp - przestały obowiązywać ? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestało działać ?

Nie zorientowany w temacie jestem to pytam . :gent:
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12829
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 24 Paź, 2023   

Po prostu nie stworzono, czegoś, czego i tak nie było, albo i tak za bardzo nie działało.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Sro 25 Paź, 2023   

Manfred nic się nie zmieniło widzę w twoim rozumowaniu...
Skoro ludzie łamią przepisy dotyczące ograniczenia prędkości to lepiej te przepisy usunąć...
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sro 25 Paź, 2023   

Ja bym prosił nie mieszać dwóch obszarów - ochrona ludności i sprawy obronne. Dodatkowo rozdzieliłbym ochronę ludności w czasie P i w czasie W. Bo wprowadzacie bałagan i zamęt.

Ustawa o ochronie ludności miała scalić w jeden system: zarządzanie kryzysowe i ratownictwa. Jej zadaniem miało być ujęcie tego co jest w jeden spójny system. Jednak jej brak nie spowodował, że nagle to co jest przestało działać bo dotychczasowe ustawy wciąż działają.

Odmiennie jest z sprawami obronnymi. W sumie to działa na dziś (oprócz spraw stricte związanych z Siłami Zbrojnymi) tylko HNS. Reszta ważnych przepisów uległa uchyleniu. Część dotychczas realizowanych obszarów (np. świadczenia osobiste na rzecz obrony) można realizować wykorzystując bezpośrednio ustawę u3o. Jednak są obszary, które obejmuje pustka prawna. Dotychczas np. realizacja zadań obronnych przez administrację publiczną była uzależniona od wprowadzenia stosownego stanu gotowości obronnej. W planach w wielu wypadkach realizacja zadań była dowiązana do stanu gotowości obronnej czasu kryzysu lub czasu wojny. Teraz skoro fizycznie nie ma stanów to nie można uruchomić 80-90% zadań obronnych.
W dotychczasowym stanie prawnym powołanie żołnierzy rezerwy w razie ogłoszenia mobilizacji odbywało się na kilka sposobów. Podstawowym były dwa rozplakatowanie i akcja kurierska administracji publicznej. Teraz one zniknęły. I nie chodzi o ich organizację bo plany są. Problem polega na tym, że organy wojskowe i samorządowe utraciły kompetencje do zarządzania tym. Nie ma podstawy do uruchomienia tego systemu. W efekcie teraz JW sama sobie musi rozwozić karty powołania.

System kierowania bezpieczeństwem narodowym również był określony tylko w rozporządzeniu które zostało uchylone. Kto przygotuje teraz Prezydentowi RP stanowisko kierowania obroną państwa? Wyobraźcie sytuację, że w ciągu jednego dnia rozwiązano w całej armii wszystkie pododdziały i oddziały dowodzenia. Wczoraj byli dziś nie ma plutonów, kompanii, batalionów czy pułków dowodzenia a został sam sprzęt w garażach. Tak to wygląda.

System pozamilitarny działa na bazie tzw. kart realizacji zadań obronnych. Teraz nie ma podstaw do ich uruchomienia.

Ale to wszystko choć ważne do pryszcz. Było rozporządzenie w sprawie systemu wykrywania skażeń i alarmowania ludności. Zostało uchylone. W całej Polsce nie ma organu posiadającego kompetencję aby wydać polecenie by uruchomić syreny. Nie ma obowiązku wzajemnego informowania się przez organy o zagrożeniu. Nawet komunikat o zagrożeniu był emitowany bezpłatnie i poza kolejnością z przerwaniem programu. Teraz TV może po emisji wystawić fakturę i żaden sąd nie zwolni samorządu z płacenia.

Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 775
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Sro 25 Paź, 2023   

Gecko, pewnie i masz trochę racji, ale w razie W i tak wszystko to odbywałoby się na słowo "rozkaz" i tyle w temacie. Oczywiście jest to złe, że tych aktów nie ma, ale jak widać Polska nadal istnieje, ludzie jakimś cudem żyją, schrony są dokładnie w takim samym stanie jak miesiąc temu, do dzisiaj większość nie wie gdzie uciekać przed chlorem, a gdzie przed amoniakiem.

A życiowo jeszcze Ci powiem (napiszę) więcej. Nie wiem czy we wszystkich JW, ale w tych, które jako tako znam, ludzie, którzy są w sekcjach, czy zespołach wykrywania/monitorowania skażeń, wiesz ile czekali na kurs obejmujący to zagadnienie ? Uczący ich obsługi przyrządów do wykrywania ? Zgadnij.
 
 
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Sro 25 Paź, 2023   

Tak to wyglądało w PRL-u https://youtu.be/MeMbJyPdVh8?si=A8ld29uNW7NGe0TE

Co z tego zostało?
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sro 25 Paź, 2023   

WG Tylko, że ja nie piszę o wojsku. Piszę o pozamilitarnym systemie. Nie wiem czy ty sobie zdajesz sprawę z tego, że w cywilu nie istnieje pojęcie „rozkaz”? W cywilu to nie działa. Pracując na różnych szczeblach systemu cywilnego, nie raz gdy rozsądek i logika podpowiadała „wykonać” słyszałem „tu nie wojsko”.
Zobacz na zarządzanie kryzysowe - centra zarządzania kryzysowego wojewódzkie, powiatowe i gminne (jak istnieje) czy miejskie są na tym samym poziomie. Nie ma podległości a jest współpraca. WCZK nie może wydawać poleceń PCZK czy GCZK/MCZK. Nawet RCB nie może wydać polecenia dla MCZK, GCZK, PCZK a tylko dla WCZK. Wójtowi polecenie może wydać tylko Premier i tylko w jasno wskazanych obszarach. Wojewoda wydaje zalecenia a nie polecenia. I uwierz potrzeba naprawdę wiele dyplomacji i lat budowania autorytetu by „prośba” WCZK była odbierana jako polecenie, które się wykonuje a nie zastanawia czy to wykonać czy olać.
I teraz dokładnie taki sam burdel tworzy się w sprawach obronnych.
Mówisz, że wojna rozkaz i zadziała.
Przykład:
Ewakuacja ludności z danego terenu w związku z działaniami zbrojnymi w czasie W. Dotychczas (do 23.04.2022) zarządzał ją Szef OC danego szczebla lub właściwy organ wojskowy. Po 23.04.2022 nie ma Szefów OC. Został „właściwy organ wojskowy”. Tyle, że nigdzie nie określono jaki organ wojskowy jest właściwy. I w efekcie nikt nie może jej zarządzić.
Inaczej jest w czasie P bo tu wskazano jasno - zależnie od terenu wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, wojewoda, itp.
To są niuanse ale ponoć diabeł tkwi w szczegółach.

A już argument ze schronami jak Twój mnie zawsze rozwala. Było źle to prawda. Trzeba to było naprawić poprzez zmianę przepisów i wprowadzenie nie tylko obowiązku ale też norm, czasu na dojście do nich i sankcji (dużych włącznie z utratą mandatu i zakazem sprawowania stanowisk w AP). Ale to wymaga myślenia. Lepiej było to zlikwidować. I teraz co prawda jest hujnia ale teraz ta hujnia jest usankcjonowana prawnie przez państwo. Przed 23.04.2023 sprawa schronów była zaniedbaniem teraz jest zgodna z prawem i tak ma być. Na tym polega absurd tego argumentu. Uprawomocnianie wypaczeń i tworzenie z nich normy właściwego postępowania.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 775
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Sro 25 Paź, 2023   

Gecko, ja to wiem, ale tak życiowo, to jak w Izraelu spadło 500 rakiet w kilka chwil, to ludność raczej nie zastanawiała się czy tam ma ich ewakuować burmistrz, wójt czy sołtys. Nawet w Polsce pewnie jest jakiś odsetek osób (m.in Ty), którzy to wiedzą. Cała reszta Polaków będzie się ewakuowała i stosowała do poleceń gościa, który będzie wydawał polecenia (pewnie znasz ten schemat działania). A jak a osoba będzie w mundurze, albo w jakimś uniformie, to już w ogóle bajka.

Ja wiem, że burdel prawny nastał i to jest złe, ale z drugiej strony w tym burdelu też uczestniczę, wiem jak on wygląda od wewnątrz i z mojej perspektywy nic w zasadzie sie nie zmieniło.

Ps. To w środowisku cywilnym w skali powiatu, ile jest osób, które realnie potrafią wykryć skażenie ?
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sro 25 Paź, 2023   

Jefrjeitor napisał/a:
Tak to wyglądało w PRL-u https://youtu.be/MeMbJyPdVh8?si=A8ld29uNW7NGe0TE

Co z tego zostało?


Już nie demonizujmy tego PRL-u że było tak cukierkowo ...

Ostatnio grzebiąc w archiwaliach natknąłem się na połowę lat 70-tych i gotowość bojową ... i takie kwiatki się trafiły :cool:

Podkreśliłem to co rozbawiło mnie najbardziej :lol:

_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 25 Paź, 2023   

WG napisał/a:
Gecko, pewnie i masz trochę racji, ale w razie W i tak wszystko to odbywałoby się na słowo "rozkaz" i tyle w temacie.

Na czyj rozkaz? W stosunku do kogo ten rozkaz miałby być wydawany? W jakich sytuacjach i czego konkretnie mógłby dotyczyć? A co, jeśli obywatel nie zechce podporządkować się temu rozkazowi uznając go za nieuprawniony?... itd.

Postępowanie na zasadzie widzimisię, na rozkaz - jak to określasz, do niczego dobrego nie prowadzi. Przeciwnie - wprowadza chaos, a także powoduje albo bezczynność, albo nadgorliwość organów władzy, jak również ludzi, którym wydaje się, że są władzą. Nie kolego, tak nie można, kompetencje i zasady postępowania dla danej sytuacji muszą być jasno określone.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group