Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ponowne przeliczenie emerytury.
Opublikował Wiadomość
357 
1


Wiek: 54
Dołączył: 20 Lut 2024
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 20 Lut, 2024   Ponowne przeliczenie emerytury.

Dzień dobry.
W tym roku skończę 55 i lat będę mógł ponownie przeliczyć swoją emeryturę w WBE. Razem z pracą w cywilu powinno być około 72%.
Czy WBE będzie nadal potrącał mi emeryturę w związku z osiąganiem dodatkowego dochodu? Czy też granica wieku 55 zwalnia Wbe z tego, przkrego dla mnie obowiązku.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15943
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 20 Lut, 2024   

Cytat:
Art. 40. 1. W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, emerytura lub renta inwalidzka ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach art. 104 ust. 1a–6, ust. 8 pkt 1 i 2 oraz ust. 9 i 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie więcej jednak niż o 25% wysokości tej emerytury lub renty inwalidzkiej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Przepisy art. 104 ust. 8 pkt 2 ustawy, o której mowa w ust. 1, stosuje się również do renty inwalidzkiej III grupy.
3. W razie osiągania przychodu, określonego w ust. 1, w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota emerytury lub renty inwalidzkiej ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości.
4. Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą oraz wobec osób pobierających rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.
5. Do przychodu, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się uposażeń i innych należności pieniężnych otrzymywanych z tytułu pełnienia niezawodowej służby wojskowej.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000520
Nie ma nic o wieku.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
357 
1


Wiek: 54
Dołączył: 20 Lut 2024
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 20 Lut, 2024   

Dziwne te polskie prawo...byle byś się zbytnio nie wzbogacił szary człowieku. Tak odbieram szereg uregulowań prawnych wprost nieprzyjaznych dla obywatela. Dwie składki zdrowotne, ale już jedna kwota wolna od podatku. (794x12)+3600=13128 plz to danina nałożona na mnie tylko dlatego, że chcę być aktywny i pracuję.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15943
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 20 Lut, 2024   

Już dawno o tym pisałem, że złodziejstwo w biały dzień.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
357 
1


Wiek: 54
Dołączył: 20 Lut 2024
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 23 Lut, 2024   

Mam pytanie
W styczniu zarobiłem mało. Poniżej 70% średniej krajowej. Czyli bez potrącenia z wbe. Nie zgłosiłem tego do wbe
Czy przy rozliczeniu rocznym za 2024 wbe zwróci mi potrącone 794 zł?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Pią 23 Lut, 2024   

Ale przecież informację za rok 2024. będziesz składał do końca pierwszego kwartału w roku 2025.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
357 
1


Wiek: 54
Dołączył: 20 Lut 2024
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 23 Lut, 2024   

Tak wiem. Pytanie nadal aktualne. Czy wbe zwróci w 2025r
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Sob 24 Lut, 2024   

To nie zależy od rozliczenia jednego miesiąca. To zależy od rozliczenia za cały rok.

Nigdy mi się nie zdarzyło aby WBE coś mi zwróciło. Zawsze mi potrącało z "emki".
Ot, trafił im się taki emeryt, który ośmielił się pracować w cywilu. No to go "po kieszeni".
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 929
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 24 Lut, 2024   

Napisałem w tej sprawie (zmniejszanie niepełnej emerytury przy zarobkach powyżej 70% przeciętnego wynagrodzenia) do biur poselskich nowych Pań Ministerek, jeszcze w grudniu - na razie bez odzewu. Dzisiaj wyślę e maila w tej sprawie do Ministerstwa Pracy itd oraz do KPRM - do Ministy ds. polityki senioralnej. Poza tym wyślę maila do wszystkich członków poselskich komisji ds. polityki społecznej oraz polityki senioralnej - Was, Kolegów w identycznej sytuacji proszę o to samo, kosztuje to niewiele pracy a być może, ktoś się nad tym w końcu pochyli.
:gent:
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Nie 25 Lut, 2024   

Podziwiam Cię, że Ci się chce.
Obawiam się jednak, iż to będzie jak owe przysłowiowe "rzucanie grochem o ścianę".
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
357 
1


Wiek: 54
Dołączył: 20 Lut 2024
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 25 Lut, 2024   

Teoretycznie urzędnik wbe powinien rozliczyć emeryta w sposób dla emeryta korzystny mając do wyboru rozliczenie roczne lub miesięczne.
Żołnierz ma wiele innych zachęt do pozostania w służbie do nawet 32 lat by ograniczenie w dorabianiu miało być argumentem za pozostaniem w służbie.. To po prostu finansowy kaganiec za pomocą którego kolejni rządzący ograniczają aktywnych zawodowo wszystkich emerytów. Zarówno tych z niepełna wysługą jak i tych którym zus całkowicie zawiesza świadczenie. Nie zabieramy nikomu pracy, etatu. Pracy jest więcej niż chętnych. Ciekawe czy ktoś skusiłby się policzyć ile podatków ucieka fiskusowi bo wielu z pewnością przechodzi do szarej strefy..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group