Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
12 pensji - za malo pieniedzy?
Opublikował Wiadomość
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 20 Mar, 2024   12 pensji - za malo pieniedzy?

Na atestacie/zaświadczeniu finansowym miałem 5030 zł brutto (U-1 według starej wówczas obowiązującej tabeli uposażeń + 15% za wysługę = 5784,5 zł brutto. Co daje po pomnożeniu przez 12 miesięcy roczną pensję w wysokości 69414 zł brutto. Gdy WBE zrobiło mi przelew 12 pensji, to w tytule przelewu wpisali: "UPOS.12-MC 03/2024 DOCH:69.414,00". Jak widać wyszła im z wyliczeń taka sama kwota brutto jak i mi, czyli nasze wyliczenia brutto się pokrywają. Ale wyliczenie netto, czyli to co otrzymałem na konto, mi się nie podoba. Otrzymałem tylko 49283,74 PLN. Jak to możliwe? Zabrali mi około 29%. A w wojsku od pensji zabierali mi zawsze 12% ostatnimi czasy tylko. O co tu chodzi? WTF? Ta kwota nie dzieli się równo przez 12. Po podzieleniu przez 12 wychodzi, że jedna pensja, to 4106,978(3) zł. Dziwna kwota i zdecydowanie poniżej normalnej należnej mi pensji, która wynosiła (5784,5 zł - 12% =) 5090,36 zł netto. W rzeczywistości wychodzi, że te 12 pensji, to niecałe 10 pensji. WTF? O co tu chodzi? Jak oni to liczą? Dlaczego tak mało dostałem?
 
 
 
H.E.L.L.B.O.Y. 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 53
Dołączył: 26 Lis 2005
Posty: 470
Skąd: FROM H.E.L.L.
Wysłany: Sro 20 Mar, 2024   

Bo tak to działa. WBE odprowadza do US zryczałtowany podatek w wysokości 20%, plus 9% składki na ubezpieczenie zdrowotne.
P.S.
"Decyzję o ustaleniu prawa do świadczenia pieniężnego przysługującego..." żołnierz otrzymał z WBE :?: Tam w "UZASADNIENIU" jest wszystko wyszczególnione, wyliczone na podstawie załączników (decyzji, rozkazów etc.) jakie żołnierz dostarczył do WBE wraz z "Wnioskiem o wypłatę świadczenia pieniężnego."

[ Dodano: Sro 20 Mar, 2024 ]
Sephiroth napisał/a:
A w wojsku od pensji zabierali mi zawsze 12% ostatnimi czasy tylko.

Nie zabierali Tobie jeno 12% a 21%. Zapomniałeś chyba o "składce na ubezpieczenie zdrowotne" w wysokości 9%, której obecnie nie można sobie odliczyć w PIT.
_________________
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia". Napoleon Bonaparte (1769-1821)
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 20 Mar, 2024   

H.E.L.L.B.O.Y. napisał/a:
Bo tak to działa. WBE odprowadza do US zryczałtowany podatek w wysokości 20%, plus 9% składki na ubezpieczenie zdrowotne.
P.S.
"Decyzję o ustaleniu prawa do świadczenia pieniężnego przysługującego..." żołnierz otrzymał z WBE :?: Tam w "UZASADNIENIU" jest wszystko wyszczególnione, wyliczone na podstawie załączników (decyzji, rozkazów etc.) jakie żołnierz dostarczył do WBE wraz z "Wnioskiem o wypłatę świadczenia pieniężnego."

[ Dodano: Sro 20 Mar, 2024 ]
Sephiroth napisał/a:
A w wojsku od pensji zabierali mi zawsze 12% ostatnimi czasy tylko.

Nie zabierali Tobie jeno 12% a 21%. Zapomniałeś chyba o "składce na ubezpieczenie zdrowotne" w wysokości 9%, której obecnie nie można sobie odliczyć w PIT.

Skąd taki ogromny podatek? To czyste złodziejstwo! Aż tak zjebane przepisy są w tym państwie? Jeśli tak, to chyba nic nie zrobię.
Nie otrzymałem jeszcze decyzji.
Nie wiem co to za ściema z tymi 21%, ale nie zabierali mi na pewno 21% i o niczym nie zapomniałem!
 
 
 
H.E.L.L.B.O.Y. 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 53
Dołączył: 26 Lis 2005
Posty: 470
Skąd: FROM H.E.L.L.
Wysłany: Sro 20 Mar, 2024   

Sephiroth napisał/a:
Nie otrzymałem jeszcze decyzji.

No to jak otrzymasz decyzję, to w "Uzasadnieniu" będziesz miał wszystko wyszczególnione, wyliczone, poparte odpowiednimi przepisami zawartymi w ustawach.

[ Dodano: Sro 20 Mar, 2024 ]
Sephiroth napisał/a:
Skąd taki ogromny podatek?


Świadczenie pieniężne podlega opodatkowaniu 20% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 4a ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647).

Osoby pobierające świadczenie pieniężne podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% jest potrącana ze świadczenia na podstawie ustawy z dn. 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2561).

[ Dodano: Sro 20 Mar, 2024 ]
Sephiroth napisał/a:
Nie wiem co to za ściema z tymi 21%, ale nie zabierali mi na pewno 21% i o niczym nie zapomniałem!

Podatek PIT przy pierwszym progu podatkowym wynosi 12%, to fakt. Nie mniej jednak dochód jest dodatkowo pomniejszany o składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9%,której to w myśl aktualnie obowiązujących przepisów nie można odpisać w rozliczeniu rocznym PIT 37, to kolejny fakt. Tak, że summa summarum daje to 21% potrąceń z uposażenia. Tak niestety zadziałał tzw. "Polski Wał" czy Ład. Jak zwał, tak zwał.
_________________
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia". Napoleon Bonaparte (1769-1821)
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 20 Mar, 2024   

Wszystko ma sens, poza tymi 21%, które się nie zgadzają. Na pewno nie miałem potrącane aż tyle od należnej mi kwoty uposażenia brutto, co można łatwo obliczyć i to zrobiłem i procent potrącenia od należnej mi kwoty uposażenia brutto jest znacznie niższy niż 21%. Mam też wydruki z "finansówki" potwierdzające to. Dlatego nie rozumiem skąd te 21%? Bo na pewno nie miałem aż tyle procent potrącanych od należnego mi uposażenia brutto.
 
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12853
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 20 Mar, 2024   

To wynika z rozliczenia PITu na koniec roku. Przez to składało się PIT2, żeby finalnie na koniec roku rozliczyć się z 30 k kwotą wolną od podatku.

12 pensji rozlicza się podatkowo od razu i stąd taka kwota.

Ja 2 rok z rzędu jestem przy rozliczeniu rocznym jakieś 5000+ na plusie w porównaniu do lat poprzednich, więc z tym "Polskim Wałem" to nie za bardzo*


* nie dotyczy jebaćpisów.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
H.E.L.L.B.O.Y. 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 53
Dołączył: 26 Lis 2005
Posty: 470
Skąd: FROM H.E.L.L.
Wysłany: Sro 20 Mar, 2024   

Sephiroth napisał/a:
Dlatego nie rozumiem skąd te 21%?

Zapytam wprost. Czy oprócz zaliczki na poczet podatku PIT 12% przy pierwszym progu podatkowym odprowadzano też składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% :?:
Przy rozliczaniu PIT, nie przekraczając kwoty 120000 zł podatek PIT wynosi 12% minus kwota zmniejszająca podatek 3600 zł.
Dodatkowo odprowadzana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9%, której niestety nie można już odpisywać od podatku jak to miało miejsce w latach minionych.

[ Dodano: Sro 20 Mar, 2024 ]
manfred napisał/a:
Ja 2 rok z rzędu jestem przy rozliczeniu rocznym jakieś 5000+ na plusie w porównaniu do lat poprzednich, więc z tym "Polskim Wałem" to nie za bardzo*


* nie dotyczy jebaćpisów.


Ja również z roku na rok byłem do przodu o kilka tysięcy (nawet więcej niż 5000). A tylko dlatego, że były podwyżki uposażeń, tzw. balkonikowe, nagrody uznaniowe od MON itp. benefity, a nie zasługa polskiego wała*. Sprawiło to sytuację, że od października wskoczyłem na drugi próg podatkowy 32%.
Dzieląc kwotę z PIT 11 przez 12 wyszło mi, że średnio miesięcznie inkasowałem przeszło 14 000 zł.
*dotyczy 3,14Sich fundamentalistów
_________________
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia". Napoleon Bonaparte (1769-1821)
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12853
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 20 Mar, 2024   

Naprawdę trudno wykręcić więcej zwrotu tylko przez zwiększanie przychodu, bez zwiększania odliczeń.


No wiadomo, jak 16* 50% odbierze, to cudownie i jest demokracja.
Jak *** 50% doda, to g***o, rozdawnictwo i kupowanie za własne pieniądze.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
dudijack 
1


Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 7
Skąd: Braniewo
Wysłany: Sob 23 Mar, 2024   

Witam. Dopytam w tym temacie jeśli można. Czy tzw. "mundurówka" należy się odchodzącym w styczniu/lutym bieżącego roku?
 
 
H.E.L.L.B.O.Y. 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 53
Dołączył: 26 Lis 2005
Posty: 470
Skąd: FROM H.E.L.L.
Wysłany: Sob 23 Mar, 2024   

dudijack napisał/a:
Witam. Dopytam w tym temacie jeśli można. Czy tzw. "mundurówka" należy się odchodzącym w styczniu/lutym bieżącego roku?

Tak, należy się równoważnik mundurowy. Mnie przynajmniej w pierwszych dniach lutego takowy wypłacono.
_________________
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia". Napoleon Bonaparte (1769-1821)
 
 
dudijack 
1


Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 7
Skąd: Braniewo
Wysłany: Nie 24 Mar, 2024   

H.E.L.L.B.O.Y. napisał/a:
Mnie przynajmniej w pierwszych dniach lutego takowy wypłacono.


??? jak ??? Przecież równowąznik mundurowy jest płacony w marcu.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 24 Mar, 2024   

Jeżeli mnie pamięć nie myli i nic się nie zmieniło, to wypłaca się do końca pierwszego kwartału.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
H.E.L.L.B.O.Y. 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 53
Dołączył: 26 Lis 2005
Posty: 470
Skąd: FROM H.E.L.L.
Wysłany: Nie 24 Mar, 2024   

dudijack napisał/a:
H.E.L.L.B.O.Y. napisał/a:
Mnie przynajmniej w pierwszych dniach lutego takowy wypłacono.


??? jak ??? Przecież równowąznik mundurowy jest płacony w marcu.

Przelew wykonano dokładnie 05.02.2024 r. A wykonano go dlatego iż od 01.02.2024 r. stałem się szczęśliwym emerytem. Najwidoczniej Główny Księgowy WOG dysponował środkami pieniężnymi i nie chcąc przeciągać sprawy w nieskończoność zlecił wypłacenie wszelkich należności jakie się emerytom należały. Dzień po dniu wpływały mi na konto pieniądze z różnych tytułów, a w marcu wpłynęły całkiem przyjemne kwoty tytułem wyrównań. :viktoria: :gent: :D
_________________
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia". Napoleon Bonaparte (1769-1821)
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Nie 24 Mar, 2024   

Czyli nie jest tak źle.

Cieszę się Twoją radością.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
dudijack 
1


Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 7
Skąd: Braniewo
Wysłany: Nie 24 Mar, 2024   

H.E.L.L.B.O.Y. napisał/a:
Mnie przynajmniej w pierwszych dniach lutego takowy wypłacono.


A cóż to za cudowny WOG jeśli można wiedzieć?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group