Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bolszewik złamany
Opublikował Wiadomość
dir
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Sie, 2005   Bolszewik złamany

Piłsudski miał tak dokładne informacje, jakich do jego czasów nie miał żaden dowódca w żadnej wojnie.

Czy w 1920 r. nad Wisłą zdarzył się cud?


Nie lubię wyrażenia "cud nad Wisłą". To propagandowe określenie wymyślone przez przeciwników Piłsudskiego. Wmawiali, że uratowały nas nie talenty dowódców, siła i patriotyzm armii, tylko interwencja opatrzności. Ale przyznam, że i mnie czasami wojna polsko-bolszewicka wydawała się pasmem zdarzeń cudownych.

Na przykład?

Na przykład 5 marca 1920 r. polska armia przeprowadza skomplikowaną "operację mozyrską". Władysław Sikorski otrzymał rozkaz rozdzielenia dwóch rosyjskich frontów - na Białorusi i Ukrainie. Uderza stosunkowo niewielkimi siłami na bolszewickie jednostki na Polesiu. Skutecznie, bo akurat rosyjska 47. dywizja jest luzowana [zmieniana - red.] przez 57. dywizję. Dodatkowo dowodzenie nad tym rejonem było wtedy przekazywane z jednej armii do drugiej i z jednego frontu do drugiego. Czyli był to krótki moment organizacyjnego chaosu.

Geniusz wojenny.

Tak to też można tłumaczyć. Ale oto inny przykład. Wrzesień 1920 r., początek wielkiej bitwy nad Niemnem. Wydzielona polska grupa obeszła pozycje bolszewickie przez Litwę i stanęła w Puszczy Rudnickiej. Czeka cierpliwie, aż Rosjanie zaczną się wycofywać. Jak tylko pada rozkaz odwrotu po rosyjskiej stronie, nasi ruszają na ich tyły.

Pan nie wierzy w geniusz dowódców?


W ograniczonym zakresie. Na wojnie w dużej mierze decyduje przypadek. W 1920 r. możliwości lotnictwa wywiadowczego były ograniczone. Nie wiadomo było do końca, gdzie jest nieprzyjaciel i co zamierza uczynić - sztaby starały się wczuwać w sytuację przeciwnika i przewidzieć jego ruch. Wojna manewrowa przypominała wtedy pojedynek, w którym przeciwnicy mają zawiązane oczy. Tymczasem nasi bez przerwy trafiali albo uchylali się przed uderzeniem. Miałem podejrzenia, że nasi sztabowcy wiedzieli znacznie więcej, niż nam się wydawało.

dalej >>

gorąco polecam wywiad z doktorem Grzegorzem Nowikiem podejmujący tematykę kryptoanalityków Piłsudskiego.
 
 
ritz
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Sie, 2005   

czytalem ten wywiad. Choc nie wiedzialem o tych faktach to tym bardziej uwazam Pilsudskiego za geniusza skoro w tamtych czasach perspektywicznie docenil rozwoj radionamiarow i "postawil" na kryptologow.
 
 
dir
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Sie, 2005   

kryptografia jest stara, jak świat. Już Juliusz Cezar posługiwał się szyfrem. Do dnia dzisiejszego jeden z szyfrów przesuwnych nosi jego imię - szyfr Cezara. Kryptografia niejednokrotnie odegrała ważną rolę w historii w tym miejscu pozwolę sobie polecić wykład Bogusława Wołoszańskiego na temat: Wpływ kryptografii na historię XX wieku.

plik w formacie mp3: pobierz
 
 
ritz
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Sie, 2005   

O tym wiedzialem, ale jakos umknelo mi ze w 1920 roku tak ladnie Pilsudski wykorzystal te mozliwosci.
 
 
Meridan 
6
Pracujący emeryt :)



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Lut 2005
Posty: 1088
Skąd: Już inna bajka :)
Wysłany: Czw 11 Sie, 2005   

Czy nie można było po 19 latach wykorzystać te zdobycze techniki w wojnie obronnej w 1939 r. Przecież niektórzy dowódcy oraz ludzie którzy zajmowali sie tymi ,, siłami nadprzyrodzonymi wtedy żyli" a i technika poszła do przodu- coś tu jednak jest nie tak czuje ,że ktos komus chce zrobić beee w kartach histori :gent:
 
 
Roballo 
Mod



Pomógł: 11 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2005
Posty: 4131
Skąd: Mazury
Wysłany: Sob 13 Sie, 2005   

Dr Acula napisał/a:
naszych ówczesnych kryptologów (Enigma), czyli Zygalskiego, Różyckiego i...(sorki, zapomniałem nazwiska, a pisze z "głowy"). PZDRWM.


...i Rejewskiego (jeżeli wolno mi podpowiedzieć).


Pozdrawiam :gent:
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group