Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
FILMY o wojsku i wojenne
Opublikował Wiadomość
ssgt
2



Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 73
Skąd: znienacka
Wysłany: Czw 12 Sty, 2006   FILMY o wojsku i wojenne

Witam Kolegów,

Nie zauważyłem jak dotąd w kąciku dotyczącym hobby tematu dotyczącego szeroko pojętej kinematografii dotyczącej wojska, wojen etc. Pojawiły się, co prawda wątki dotyczące filmów o I WŚ i klubie filmowym - moim jednak zdaniem to za mało. Ponieważ jestem zapalonym zbieraczem filmów wydawanych na DVD pragnę zaproponować Kolegom miejsce, w którym o takich filmach można podyskutować, zamieścić recenzje z ostatnio widzianych ciekawostek bądż umówić się np. na wymianę interesujących krążków (ostatnio udało mi się zdobyć "Czterech Pancernych" oraz "Stawkę większą niż życie", zapewne wielu będzie się śmiało - dla mnie to jednak klasyka na której się wychowałem, warta przypomnienia od czasu do czasu i warta posiadania w zbiorach....

Tytułem zachęty do kontynuowania wątku chciałbym Kolegom w paru słowach opowiedzieć o filmie, który dziś widziałem i który zrobił na mnie spore wrażenie - mowa o "9 kompanii" vel - jak niektórzy tłumaczą - "9 rocie". Z niejakim zdziwieniem zauważyłem, że po kilkunastu latach przerwy w Polsce odradza się drugi obieg wydawniczy - oto oklaskiwany na całym świecie i zarabiający miliony dolarów film w naszym kraju pominięty jest całkowitym milczeniem, nie będzie rozpowszechniany w kinach i - jak słyszałem - nie będzie też wydany na DVD. Powodów jak mniemam jest kilka: po pierwsze: jest to produkcja rosyjska, a u nas co rosyjskie to be; no, może poza wódką... Wszystkim, którzy myślą tymi kategoriami chciałbym przypomnieć, że Rosjanie nie tylko wódkę mają dobrą, kino TEŻ. Po drugie: tematem filmu jest radziecka interwencja w Afganistanie; temat to zdaje się ostatnimi czasy niezbyt political correct, wszak w czasach sowieckiej okupacji Afganistanu wszyscy myślący Rodacy głośniej lub ciszej byli przeciw - ironią historii dziś sami (no, może nie sami) krzewimy tam demokrację....podobnymi metodami.
Ten oparty na autentycznej historii film opowiada o losach żołnierzy 9 kompanii powietrzno-desantowej; począwszy od ich przybycia do wojska, skończywszy na wycofaniu jednostek radzieckich z Afganistanu. Fabuły opowiadał nie będę, nie ma nic gorszego, niż znać treść filmu przed jego obejrzeniem. Jest jednak w tym filmie coś, czego w plastikowych produkcjach Hollywoodu nigdy nie było i nie będzie: jest słowiańska dusza. Wojskowa i wojenna codzienność pokazana jest w sposób niezwykły, bez patosu, bez powiewającej w tle flagi, bez patetycznej muzyki - czyli bez tych wszystkich elementów, które z najlepszych nawet ( z wyjątkami rzecz jasna) amerykańskich filmów robią kiczowatą i nachalną propagandę... Ponadto film ten jest znakomicie zrealizowany warsztatowo - naprawdę, jest na co popatrzeć.
Wszystkich serdecznie zachęcam do obejrzenia, myślę, że żałować nie będziecie.

Zapraszam równierz do kontynuowania wątku filmowego, zamieszczania recenzji bądź kontr-recenzji, wymiany filmami itd.
_________________
Hasta la Victoria Siempre! Patria o Muerte!

www.ssgt.republika.pl
 
 
Roballo 
Mod



Pomógł: 11 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2005
Posty: 4131
Skąd: Mazury
Wysłany: Czw 12 Sty, 2006   

O filmie, który wspominasz mówiono w tym misjscu:

http://www.nfow.pl/viewto...ight=9+kompania

a temat
Cytat:
szeroko pojętej kinematografii dotyczącej wojska, wojen etc.

wart jest kontynuowania.


Pozdrawiam :gent:
_________________

 
 
Zygmunt 
VIP
ś.p. Zygmunt Gola



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 272
Wysłany: Czw 12 Sty, 2006   Filmy wojenne i o wojsku

Witam !
Myślę, że w nowym wydaniu Forum powinno zaistnieć miejsce osobne dla tematu film wojeny i o wojsku - dział Rozrywka wycisza pojawiające się omówienia filmów ściśle o tematyce wojska czy to z czasów II wojny czy te współczesne jak rosyjski "Rekruci" czy nawet polski serial TV BAoBaB.
Z moich lat dziecięcych pamiętam film USA "Mściwy jastrząb" o losie załogi samolotu z czasów II w.św. (wyświetlany w kinach w latach 1948/1950) oraz film prod. ZSRR - Matrosow)
9 rote - postaram się oglądnąc - reklamowano mi ten film na giełdzie, ale myslałem, że to kolejna fantastyka zabili go uciekł.
Pozdrawiam - Ahoj ! Zygmunt

Ps - ssgt - nadajesz się na moderatora tego działu
 
 
coyota
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Sty, 2006   

no to ja dodam "Rok w piekle" -oryg tytuł to "Tour of Duty"
seria filmow ktore mozna tez ogladac oddzielnie lecz lacza filmy wspolni bohaterowie,
wojna w Wietnamie, filmy zrobione bardzo podobnie do plutonu ( moze bez wielkiej batalistyki ale realistycznie bardzo) pokazjuja glownie czlowieka-zolnierza i jego zachowanie w roznych sytuacjach, bardzo polecam.
w jednym z odcinkow scena po wejsciu na mine skaczaca i dalszy rozwoj sceny jest dla mnie niesamowity ( nie bede opowiadal)

serdecznie polecam serie "Rok w piekle" -oryg tytuł to "Tour of Duty" i jak ktos ma albo wie gdzie w necie mozna znalesc to bardzo prosze o podzielenie sie ta wiadomoscia, gdyz poszukuje tych filmow


oraz polecam tez film o ktorym juz pisano "Wrog u bram" i "Pluton" czy lzejszego kalibru "Wzgorze złamanych serc"
pozdr :gent:
Ostatnio zmieniony przez coyota Czw 12 Sty, 2006, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
coyota
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Sty, 2006   

Królik teraz lepiej? :[
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Sty, 2006   

Panowie Królik & coyota:

Pragnąłbym przypomnieć Regulamin, który rejestrując się, zobowiązaliście się przestrzegać:


REGULAMIN FORUM
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

4. Wszelkie problemy prywatne rozwiązujemy przy użyciu PW (prywatna wiadomość)
lub e-mail


Takie tu panują zasady, których proszę przestrzegać...

Proszę na PW. Forum to nie czat
 
 
ssgt
2



Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 73
Skąd: znienacka
Wysłany: Czw 12 Sty, 2006   

Miło mi bardzo, że zaproponowany przezemnie temat tak szybko znalazł zainteresowanie. Znam większość wspomnianych filmów - ale niektóre tytuły są dla mnie całkowitą nowością, będę nadrabiał zaległości.

Proszę, napiszcie co sądzicie o wspomnianym przezemnie w poprzednim poście odradzającym się drugim obiegu...?

Z niecierpliwością czekam też na propozycje "wymienienia" się filmikami. Osobiście interesują mnie tylko filmy w formacie DVD. Oto lista filmów znajdujących się w mojej kolekcji, może kogoś zainteresuje:
"Das Boot"
"Band of Brothers" - "Kompania Braci" - niestety, tylko angielska i niemiecka wersja językowa; może ktoś ma polską?
"Private Ryan" - "Szeregowiec Ryan"
"Rambo" - wszystkie części, niestety - tylko po angielsku
"Catch 22" - "Paragraf 22"
"Tears of the Sun" - "Łzy Słońca"
"Memphis Belle" - "Ślicznotka z Memphis"
"We Were Soldiers" - "Byliśmy Żołnierzami"
"Czas Apokalipsy"
"Wielka Włóczęga"
"Enigma"
"K-19"
"Buffalo Soldiers"
"G.I. Jane"
"Kroll"
"Firefox"
"Sekcja 8"
"Siedemnaście mgnień wiosny" - pełna seria
"Ciśnienie"
"Stawka większa niż życie" - pełna seria
"Czterej pancerni i pies" - pełna seria
_________________
Hasta la Victoria Siempre! Patria o Muerte!

www.ssgt.republika.pl
 
 
harris2 
4



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 218
Skąd: lubuskie
Wysłany: Czw 12 Sty, 2006   

:gent:
Może coś "na czasie":
"American Soldiers(2005) lektorPl" (chociaż ten film powinien być w "kąciku absurdu";co oni tam nie wyprawiają;)
i
"Jarhead"
Pozdrawiam
:gent:
Ostatnio zmieniony przez harris2 Czw 19 Sty, 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agnieszka 
6



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Wrz 2004
Posty: 1527
Skąd: z nienacka
Wysłany: Pią 13 Sty, 2006   

Jam baba, ale filmy wojenne uwielbiam. Z polskich seriali to "Stawke większa niz życie", "Czterech pancernych i pies" namiętnie ogladałam jako dzieck. Później tylko serial dokumentalny "Kawaleria Powietrzna" mi sie podobał. Co do filmów to dodam jeszcze " O jeden most za daleko" i "Parszywa 13tka".
Od prau lat poluje z miernym skutkien na film "Patton" i dlatego pozostaje mi czekanie, aż go po raz trzeci wyemituja i znów go zobacze.
Jeśli chodzi o krótkie moje zdanie na temat filmów wymienionych przez was powyżej to:
"Szeregowiec Ryan", "Byliśmy zołnierzami", "Helikopter w ogniu", "Wrog u bram" wg mnie bardzo dobre filmy, kręcone z duzym rozmachem.
Do tego był swego czasu dobry serial o Wietnami, a tytułu niestety nie pamiętam, pokazuje losy fotoreportera, który dołączył sie do żołnierzy, jego ojciec jest zołnierzem, ale on chce walczyc aparatem, pokazując prawde, a nie zabijać.
Co do "Kompanii braci" to oglądałam tylko serial i to nie cały, bo jak zaczeli puszczać wpierw Monka, a potem Kompanie, to niestety nie byłam wstanie tego przeżyć. Więc z wielka przyjemnością zobaczyłabym film może byc i w orginale.
"Łzy słońca" hmmm oj film może dobrze nakręcony, ciekawa fabuła, ale wolałabym ogładać Meryl Streep niz Monice Belluci w nim. Zagrała fatalnie jednym zdaniem: machała przez Brucem Willisem biustem, a ten dzielny porucznik wykonywał swoja prace i nie dał sie uwieść. Nic do tej aktorki nie mam, ale podobała mi sie w Matrix, bo się nie odzywała za dużo :lanie:
Kiedys nawet obejrzałam radziecka wersje "Stalingradu" hehe dwie kasety tego były.
"G.I. Jane" pomine, taka raczej karkatura wojska, a najlepsze, bo dziewczyna zdjąc do pdf otrzymała pytanie czy jej decyzja jest pokierowana tymże filmem, jakos się on ciągnie za nami kobietami i to negatywnie.



Pozdrawiam ;)
_________________
Prezydent jest w stanie zrobić cię generałem, ale tylko łączność może uczynić cię dowódcą. Gen. Le May
 
 
szermierz
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Sty, 2006   

Hej!!!
Jakieś 4-5 lat temu widziałem film propagandowy o "Czeczenii", nie znam tytułu....produkcji rosyjskiej.
Jeden z epizodów pokazuje snajperki czeczeńskie ich wyczyny oraz ich koniec....inny czołgistów rosyjskich mordowanych przez czeczenów.
Film brutalny, dość realny...
Czy ktoś to widział i czy wie jak można to zdobyć???
Z góry dziekuję za pomoc!!! :viktoria:
 
 
AKMS 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Kwi 2005
Posty: 793
Skąd: Vodka Ville
Wysłany: Sob 14 Sty, 2006   

Najlepsze według mnie są

Stalingrad
Szeregowiec Ryan
Okręt
Czas Apokalipsy
Pluton
Full Metal Jacket

W tej kolejności
 
 
fire 
1



Wiek: 36
Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 22
Wysłany: Nie 15 Sty, 2006   

Ostatnio oglądałem bardzo ciekawy film koreański pt "Brotherhood of War" Polecam trup się ściele gęsto ;) . Porównywać go można do szeregowca ryan'a. Efektami specjalnymi napewno nie ustępuje. Jest to opowieść o dwóch braciach na tle wojny koreańskiej z 1950 roku.
 
 
 
Zygmunt 
VIP
ś.p. Zygmunt Gola



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 272
Wysłany: Nie 15 Sty, 2006   9 Rota

Zaliczyłem - " 9 Rotę" - niesamowity realizm wojny - Polecam !!!!! :trans:
 
 
twój stary 
5


Pomógł: 4 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lip 2005
Posty: 392
Skąd: Kalisz
Wysłany: Pon 16 Sty, 2006   

Filmy o tematyce wojennej które w ostatnim czasie oglądałem to:
Szeregowiec Ryan
Wróg u bram
Szyfry wojny
Kompania braci (chociaż to jest serial)
:gent:
_________________

 
 
 
grubyZastG
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Sty, 2006   

Będe chory jeśli nie napisze Wam tu prawdy: "Wróg u bram" to z punktu widzenia kogoś kto choć troche pragnie realizmu jest DNO! Tyraliery niemców, za nimi tyralieru ich czołgów, a to wszystko za schludną barykadą z płyt chodnikowych... BZDURA! Bolszewicka altyleria stromotorowa strzelająca z zachodniego brzegu Wołgi (bardzo stromy "klifowy" brzeg) uniemożliwiała jakiekolwiek zorganizowanie pożądniejszych formacji, a co dopiero głębokich tyralier z piechoty czołgów i Bóg wie czego jeszcze. Chcecie szczegółów poczytajcie "Stalingrad. Anatomia bitwy." Chcecie obejrzeć dobry film o walkach w tym przeklętym mieście to polecam niemiecko-szwedzki "STALINGRAD'. Jest niezły i nie ma w nim tak KOSZMARNYCH GŁUPOT jak we "Wrogu u bram".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group