Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bzdurne przepisy dotyczące emerytur wojskowych-spis !
Opublikował Wiadomość
A&J Consulting 
6
KONTO ZAWIESZONE



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 1545
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 10 Cze, 2008   

Dobre pytanie, ale chyba powinno być skierowane do Panów i Pań na Wiejskiej

:gent:
_________________
Kancelaria A&J Consulting
jackot@poczta.onet.pl
 
 
emerytwojsko 
2


Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 72
Skąd: częstochowa
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

ad punktu 16-go otrzymałem taką odpowiedź:

Warszawa, 18 kwietnia 2008 r.


Kancelaria Sejmu
Biuro Korespondencji i Informacji
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa


BKI-151-5020/08

Szanowny Panie,

dziękując Panu za uwagi zawarte w piśmie z dnia 16 kwietnia br. uprzejmie informuję, że przekazano je do wiadmości Komisji Kutury i Środków Przekazu.

główny specjalista
Bożena Wyszyńska

[ Dodano: Sro 11 Cze, 2008 ]
Niestety bez uwzględnienia emerytów "uprzywilejowanych", jak określono nas w uzasadnieniu ustawy o zwolnieniu wszystkich emerytów z abonamentu. Pozdrawiam Janusz

Aby poprawić swój post użyj przycisku miast . :!: P_E

 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008   

emerytwojsko napisał/a:
"uprzywilejowanych", jak określono nas w uzasadnieniu ustawy o zwolnieniu wszystkich emerytów z abonamentu


Po części nie ma czemu się dziwić ... :???:
Państwo [armia] ''produkuje'' na potęgę - 35 letnich wojskowych ''emerytów''.
Uprawnionych na obecną chwilę do pobierania emerytury wojskowej z budżetu MON, to rząd wielkości - 160 tys. byłych żołnierzy oraz ich rodzin :modli:
Smutne, ale jak prawdziwe .... :(
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Lolee 
1


Dołączyła: 24 Wrz 2008
Posty: 3
Skąd: Stolica
Wysłany: Sro 24 Wrz, 2008   

dekiel1964 napisał/a:
2. Dlaczego pracujący emeryci wojskowi płacą składkę rentową gdy wiadomo, że emeryt nigdy nie będzie rencistą?

Póki co, pobierając emeryturę w WBE, można (w przypadku nabycia inwalidztwa) ustalić prawo do renty inwalidzkiej w ZUS - tyle że będzie ona niekorzystna w stosunku do emerytury wojskowej, więci tak przy tej emeryturze się pozostanie. Natomiast nie można ustalić prawa do emerytury w ZUS, gdy ma się emeryturę wojskową.


4. Dlaczego pracę z cywila można doliczać dopiero po ukończeniu 55 lat a nie obligatoryjnie na bieżąco?

Bo jest to przepis łączący przepisy cywilne i wojskowe. Ktoś stwierdził, że przywilej przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby powinien byłym żołnierzom wystarczyć, a z doliczeniem pracy po zwolnieniu muszą przykładnie poczekać do osiągnięcia wieku (chyba że wcześniej osiągną jakąkolwiek grupę inwalidzką orzeczoną przez Wojskową Komisję Lekarską).

5. Dlaczego waloryzacja emerytur wojskowych odbywa się w/g ogólnych zasad ?

Bo emeryci wojskowi żyją w tym samym państwie, robią zakupy w tych samych sklepach i są częścią składową polskiej gospodarki podobnie jak inne podmioty (cywile).

6. Dlaczego podwyższenie emerytury wojskowej ze wzgl. na grupę czy inne dodatki do 75 proc. nie jest równoznacznie traktowane z pełną emeryturą bez tego podwyższenia?


Bo jest to sztuczne zwiększenie, a nie procent wypracowany faktycznie czy wysłużony. Daje się go na czas posiadania grupy inwalidzkiej, jeśli Komisja Lekarska cofa grupę (czyli uzdrawia zainteresowanego), zwiększenie jest zabierane.

[ Dodano: Sro 24 Wrz, 2008 ]
GRYZLI napisał/a:
8.Dlaczego pracujący emeryt musi płacić dwie skałdki na ubezpieczenie zdrowotne [od emerytury i od stosunku pracy] a nie posiada w związku z tym prawa do lepszej opieki medycznej :?:


Cytując, naciśnij przycisk oraz w celu sprawdzenia jak to wygląda. Poprawiłem

Ta kwestia jest, niestety, przykra dla wszystkich obywateli. Nie trzeba być emerytem pracującym, by płacić dwie lub więcej składek. Cywil może zatrudniać się w pięciu zakładach pracy i każdy pracodawca będzie miał obowiązek odprowadzania składki na NFZ.
Jedyna rada, by unikać takich sytuacji, to umowy inne niż o pracę, wtedy też można obejść się bez składek emerytalno-rentowych, które przecież emerytowi wojskowemu na nic się nie przydadzą.

Ale pytanie trafione - przepis poroniony. Można wydawać na NFZ setki lub tysiące złotych miesięcznie na NFZ, a mimo to płacimy za wiele rzeczy i stoimy w kolejkach:/

Aby poprawić swój post użyj przycisku miast . :!: P_E

 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 07 Cze, 2009   

Lolee napisał/a:
Dlaczego pracujący emeryci wojskowi płacą składkę rentową gdy wiadomo, że emeryt nigdy nie będzie rencistą?

Nie wszyscy emeryci wojskowi płacą składkę rentową :!: :!: :!:
 
 
kris02 
4


Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 239
Wysłany: Pon 08 Cze, 2009   

Podaj przykłady
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 08 Cze, 2009   

Emeryci, którzy maja pełną wysługę emerytalną :D
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009   

Nie tylko. Prowadząc działalność opłacasz jedynie składkę zdrowotną (lub pełna jeśli masz taką wolę).
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009   

bond, dokładnie tak, a składka ta wynosi 224,24 zł do końca tego roku :gent:
 
 
Janek 
4
cywil tak myśle, mówie i pisze


Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 263
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009   

Tylko że wtedy lata prowadzenia działalności gospodarczej nie doliczają się do emerytury, co w przypadku gdy nie masz pełnej raczej jest błędem, bo kiedyś zdrowie nie pozwoli na dalsze prowadzenie działalności (pracy) i zostanie goła emerytura.
No chyba że mądrze inwestujesz składke społeczną zamiast płacić ją ZUS i to pod warunkiem że będzie trwało dużo lat, bo rok czy dwa to się nieopłaca.

pozdr :gent:

[ Dodano: Wto 09 Cze, 2009 ]
Tak w ramach chwili wolnego czasu policzyłem jak to się ma przy aktualnych stawkach ZUS. Nie da sie tego policzyć dokładnie bo niewiadomo jaka będzie inflacja, jaka waloryzacja, ile lat będe żył itp. Da się zrobić tzw. pierwsze przybliżenie czyli ocene wielkości kwot, przy założeniu że nie ma inflacji ani oprocentowania lokat, że tylko emeryture pobieram (nie oprowadze działalności, nie pracuję) od 65 roku życia i bedę żył jeszcze 15 lat (do 80 - ale optymista ze mnie!).
Prowadząc działalność gospodarczą teraz przez ostatni rok i płacąc składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS miesięcznie 567,84 zł to za rok = 6814,08 zł. Tyle wpłacę do ZUS (licząc bez ubezpieczenia zdrowotnego które jest obowiązkowe).
Moja emerytura wojskowa płatna przez WBE wzrosnie o 1,3% brutto (za ten rok płacenia składek) czyli na okrągło o 1% netto. W przypadku gdy aktualnie pobieram emeryture 2000 zł netto to wzrosnie ona o 20 zł miesięcznie (1%). WBE wypłaci z tego powodu rocznie 20x12=240 zł więcej i przez 15 lat 240x15=3600 zł. Ja wpłaciłem do ZUS 6814 zł czyli absolutnie mi się to nie opłaca. :!:
Inaczej jest gdybym miał teraz emeryture 4000 zł miesięcznie netto. Wtedy 1% to 40 zł, rocznie to 40x12=480 zł po 15 latach 7200 zł, czyli mniej niż wpłata do ZUS.
Te zależności są identyczne przy dwóch czy trzech latach opłacania składki na ubezpieczenie społeczne w ZUS, ale w tym przypadku należy uwzględnić oprocentowanie wpłacanej składki, co czyni to jeszcze mniej opłacalne.
Oczywiście te przybliżone obliczenia dotyczą emeryta urodzonego przed 1949 r. gdzie nie ma dodatkowych komplikacji typu II i III filar i rozliczeń miedzy ZUS a filarami.
Natomiast główny problem to odpowiedź na dwa pytania:
1. Czy potrafie efektywnie zarządzać odłożonym kapitałem typu nieprzekazana składka na ubezpieczenie społeczne do ZUS?
2. Czy założenie że bedę żył do 80 lat nie jest zbyt optymistyczne, lub zbyt pesymistyczne?

pozdr :gent:
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009   

Janek napisał/a:
Tylko że wtedy lata prowadzenia działalności gospodarczej nie doliczają się do emerytury

Tak, ale jak ma sie pełną wysługę emerytalną to i tak nic już do emerytury nie doliczą.
Więc po co jeszcze płacić
Janek napisał/a:
ubezpieczenie społeczne do ZUS miesięcznie 567,84 zł to za rok = 6814,08 zł

Nawet gdybym płacił te 6.814,08 zł to i tak nigdy nic z tej kwoty do mnie nie trafi więc skoro nie muszę, to nie płacę, bo i po co :?:
 
 
Janek 
4
cywil tak myśle, mówie i pisze


Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 263
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009   

Oczywiście gdy masz pełną wysługe emerytalną to płacenie ubezpieczenia społecznego to czysta głupota.
Tylko podobno aktualnie pełną wysługe to ma mniej niż połowa emerytów. Reszta dobija do pełnej wysługi właśnie pracą w cywilu. I tu jest pies pogrzebany czyli obliczenia kiedy to sie opłaca, a kiedy bardziej opłacalne jest lokowanie tych pieniędzy na np. jakiejś lokacie zamiast ZUS.

pozdr :gent:
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 10 Cze, 2009   

Zdecydowanie bym polecał lokowanie niż płacenie na pałace ZUS ;)
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 10 Cze, 2009   

Janek, w Twoich obliczeniach nie wziąłeś pod uwagę obniżenia emerytury w przypadku zgłoszenia działalności do WBE. W najgorszym przypadku o 25% przez okres prowadzenia działalności. Czyli w przypadkach wskazach wcześniej:
przy 2000 zł emerytury - jest to 500 zł
przy 4000 zł - 1000 zł.
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 10 Cze, 2009   

bond, czy obniżenie emerytury dotyczy każdego emeryta, czy tylko tych co nie mają pełnej wysługi :?:
Swego czasu pytałem w WBE, czy jak podejmę pracę, to muszę to zgłaszać do WBE.
Pani prowadząca moją teczkę emeryta odpowiedziała, że ponieważ mam pełną wysługę, to WBE nie interesuje moja ewentualna dodatkowa praca i nie mam obowiązku tego zgłaszać do WBE :gent:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group