Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poświadczenie Tajne a Pełnomocnik.
Opublikował Wiadomość
Azriel
[Usunięty]

  Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010   Poświadczenie Tajne a Pełnomocnik.

Witam.
Mam takie pytanie, wybaczcie jeśli się powtarzam, ale nigdzie nic nie znalazłem na ten temat. Otóż kolega ma zostać wyznaczony na stanowisko, gdzie wymagane jest poświadczenie bezpieczeństwa o klauzuli Tajne. Poszedł do Pełnomocnika w naszej jednostce, gdzie dostał informacje, że wystarczy mu klauzula Poufne. Nadmieniam, że zajmuję to samo stanowisko i ja mam klauzule Tajne, co jest wymagane na tym etacie jak i jest odpowiedni zapis w KOS. Pytanie brzmi: dlaczego jest taka rozbieżność pomiędzy KOS a danymi posiadanymi przez Pełnomocnika. Kto reguluje, jaka klauzula poświadczenia powinna być na danym stanowisku.
 
 
Doberman 
6
Doberman


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 1272
Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010   

KOS, a reguluje to ustawa.
_________________
" Chcecie zniszczyć Polaków? Dajcie im wolność" Otto Bismarck
 
 
Doberman 
6
Doberman


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 1272
Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010   

Z tym, że nikt nie wyznaczy Cię na stanowisko bez zgodności posiadanego poświadczenia i KOS.
_________________
" Chcecie zniszczyć Polaków? Dajcie im wolność" Otto Bismarck
 
 
Azriel
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010   

Doberman napisał/a:
Z tym, że nikt nie wyznaczy Cię na stanowisko bez zgodności posiadanego poświadczenia i KOS.


W moim przypadku zostałem wyznaczony na stanowisko, pomimo braku wymaganego poświadczenia. Dostałem je dokładnie 14 miesięcy po objęciu obowiązków. Zastanawiało mnie dlaczego procedura sprawdzająca ciągnie się tak długo? Niestety, mamy bardzo "połapanego" pełnomocnika. Ale o tej barwnej postaci może kiedy indziej.
 
 
Doberman 
6
Doberman


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 1272
Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010   

To pogratulować S-1. Bo jego również kontrola wypunktuje.
_________________
" Chcecie zniszczyć Polaków? Dajcie im wolność" Otto Bismarck
 
 
Azriel
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010   

Kolejna sytuacja. Kolega potrzebował poświadczenia Tajne, taka klauzule ma zapisaną w KOS. Pełnomocnik jednak postawił na swoim i kolega zrobił poświadczenie o klauzuli Poufne. Starał się o służbę stałą, wysłał dokumenty. Po jakimś czasie dokumenty wróciły z DWLąd z adnotacją iż posiadane przez niego poświadczenie Poufne jest nieodpowiednie na zajmowanym stanowisku. Dlatego też dostał kolejny kontrakt. Co z tym fantem (pełnomocnikiem) zrobić?
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010   

Azriel napisał/a:
Nadmieniam, że zajmuję to samo stanowisko i ja mam klauzule Tajne


To będzie was dwóch na tym samym stanowisku ?

Azriel napisał/a:
co jest wymagane na tym etacie jak i jest odpowiedni zapis w KOS


Azriel napisał/a:
Poszedł do Pełnomocnika w naszej jednostce, gdzie dostał informacje, że wystarczy mu klauzula Poufne


Jeżeli w KOS istnieje zapis TAJNE, to słowo POIN, że wymagane jest POUFNE można sobie co najwyżej w ''buty wsadzić'' - oczywiście chodzi o deklarację Pełnomocnika.

Azriel napisał/a:
Pytanie brzmi: dlaczego jest taka rozbieżność pomiędzy KOS a danymi posiadanymi przez Pełnomocnika


Jeżeli brak jest korelacji pomiędzy komórkami wewnętrznymi, znaczy się obieg informacji nie funkcjonuje pomiędzy poszczególnymi pionami. Określenie klauzuli dostępu do informacji niejawnych nie jest wewnętrzną sprawą POIN.
Określenie wymaganej kaluzuli wymaga wiedzy w zakresie KZO na dany stanowisku w tym dostępu do dokumentów, współparcy itd ..., a taką wiedzę POIN będzie mógł uzyskać po przeprowadzeniu uzgodnień z właściwymi dla sprawy komórkami organizacyjnymi.
Po dokonaniu stosownych uzgodnień - POIN zobowiązany jest określić (rozkaz wewnętrzny jednostki) zakres dostępu do informacji na poszczególnych stanowiskach służbowych.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Azriel
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010   

focus napisał/a:
Azriel napisał/a:
Nadmieniam, że zajmuję to samo stanowisko i ja mam klauzule Tajne


To będzie was dwóch na tym samym stanowisku ?


Tak, jest nas dwóch na etacie w załodze.
 
 
Doberman 
6
Doberman


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 1272
Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010   

Może na równorzędnym?
_________________
" Chcecie zniszczyć Polaków? Dajcie im wolność" Otto Bismarck
 
 
Azriel
[Usunięty]

Wysłany: Pią 01 Paź, 2010   

W obsadzie etatowej załogi są dwa etaty o tej samej specjalności. Wymagania dla obu są jednakowe.
 
 
acl 33 
2
acl 33


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 08 Maj 2007
Posty: 50
Skąd: Koszalin
Wysłany: Pią 01 Paź, 2010   

W każdej jednostce powinien być sporządzony wykaz stanowisk, z którymi wiąże się dostęp do informacji niejawnych i to jest podstawa do określania klauzuli jaka jest wymagana na danym stanowisku. Jeśli w KOS ktoś zapisał inne wymagania niż te, które są w w/w wykazie przekroczył swoje uprawnienia, ponieważ to właśnie pełnomocnik sporządza taki wykaz i jest on zatwierdzany przez dowódcę.
 
 
Kapralos 
2



Wiek: 45
Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 55
Skąd: z Polski
Wysłany: Sob 02 Paź, 2010   

Mam małe pytanko w temacie, otóż że tak powiem etatowo w KOS-ie mam wymaganą klauzulę "zastrzeżone", w związku ze skierowaniem na PKW właśnie odebrałem poświadczenie "poufne"-i tu meritum sprawy-czy po powrocie moje nowe poświadczenie nie będzie w jakikolwiek sposób kolidować ze stanowiskiem etatowym ?

Pozdrawiam
 
 
kozakmały 
3



Wiek: 61
Dołączył: 02 Lut 2010
Posty: 140
Skąd: koszalin/w-wa
Wysłany: Sob 02 Paź, 2010   

"Jak nic wywalą Cię z armii.
I zrobią lobotomię abyś wszystko co PF zapomniał."


Mimo zastosowania kursywy, tego typu "dobre rady" proponuję umieszczać TU M.K-J
 
 
MK-J 
Mod
kapitanka



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2007
Posty: 7498
Skąd: north
Wysłany: Sob 02 Paź, 2010   

Kapralos, myślę, iż fakt posiadania poświadczenia z wyższą klauzulą, niezbędną w przypadku Twojego wyjazdu na misję, nie bedzie w żaden sposób kolidował ze stanowiskiem w macierzystej JW. Problematyczne są sytuacje odwrotne tj. posiadania klauzuli zbyt niskiej w stosunku do wymogu w KOS. :gent: M.
_________________
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie
ma prawa do przyszłości. J. Piłsudski
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Sob 02 Paź, 2010   

Nie mogę się powstrzymać, podobnie jak kozakmały , aby to "zjawisko" skomentować. Wszak to pytanie jest tak kuriozalne, że aż boki ze śmiechu (ale nie do końca wesołego, bo chodzi o ochronę informacji niejawnych) bolą. Każdy wypowiadając się na publicznym forum "wystawia" się na krytykę swoich słów i nie musi być chroniony przez "władze" forum, bo niczego nigdy się nie nauczy. Człowieku, masz obowiązek znać przepisy Ustawy o ochronie informacji niejawnych i do tego byłeś zapewne z tych przepisów szkolony niejednokrotnie. Mało tego, zapewne miałeś z tej wiedzy przeprowadzone odpowiednie sprawdzenie wiadomości oraz masz zapewne zaświadczenie o przeszkoleniu. Dlatego takie pytanie (z całym szacunkiem i za przeproszeniem) świadczy o Twojej niewiedzy, co powinno skutkować cofnięciem poświadczenia. Tak to wygląda. Wojsko to nie zabawa. :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group