Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W warunkach wojny ... przeprawa by się odbyła, ćwiczeń Nie..
Opublikował Wiadomość
bigscentofawoman 
Banita
bigscentofawoman



Wiek: 62
Dołączyła: 09 Sie 2015
Posty: 715
Skąd: Myszykiszki
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   W warunkach wojny ... przeprawa by się odbyła, ćwiczeń Nie..

Ot nowe kuriozum w ćwiczeniach polskie armii Link
Cytat:
W warunkach bojowych przeprawa by się odbyła, ale zależy nam bardzo na tym, aby wszystko to, co robimy, było bezpieczne, a tu takie warunki nie były zachowane

Ciekawe w jaki sposób jeśli niska woda w czasie pokoju wstrzymuje przeprawę?
- w czasie wojny ! oprócz nskiej wody mamy dodatkowo przeciwdziałanie przeciwnika

Podobnie w czerwcu 2018 w czasie ćwiczeń NATO "Saber Strike" 3-promy ..kilka godzin przeprawiały pojazdy
Link
_________________
Przyszłam wcześniej, gdyż nie miałam co robić.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

bigscentofawoman napisał/a:
Ot nowe kuriozum w ćwiczeniach polskie armii

W przeciwieństwie do armii rosyjskiej, armia polska oparta jest na cywilizacji europejskiej, nie azjatyckiej. Dlatego nasi generałowie szanują życie żołnierzy, bo to ICH żołnierze, zaś wasi nie szanują, bo to NIE ICH życie.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6056
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Nawet w sowieckim sojuzie park pontonowy - nawet radziecki PMP potrzebuje aby przeszkoda wodna miała odpowiednią głębokość (nurt z resztą też)

Nawet radzieccy akademicy nic nie poradzą na prawo Archimedesa...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
Star660 
6
Biturboengine



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 1207
Skąd: MSS
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Dwa lata poddodziały przygotowywały się do przeprawy, a tu raptem
"Przez noc woda w Wiśle w okolicach Chełmna (województwo kujawsko-pomorskie) opadła aż o 40 cm." :(
Sorry. Taki mamy klimat .... Czy Rosomaki nie mają zdolności do pokonywania przeszkód wodnych :?:
BTW, Wisła ma ponad 1000 km :gent: może w 2020 się uda :oops1:
_________________
BORN TO RIDE
 
 
bigscentofawoman 
Banita
bigscentofawoman



Wiek: 62
Dołączyła: 09 Sie 2015
Posty: 715
Skąd: Myszykiszki
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Cytat:
Nawet w sowieckim sojuzie park pontonowy - nawet radziecki PMP


człowieku "obudz sie" w jakim zapyziałym świecie kol. żyjesz?
Spójrz ,w którym roku żyjemy?
* radziłem już kol. zmień mentora i ksiązki oraz literaturę techniczno-wojskową

p.s
W 2016r wojska FR miały więćej środków przeprawowych (армейский понтонный парк ПП-2005) niż polska armia. link
* dotyczy tylko wer. ( понтонный парк ПП-2005)
Inne wer. Link

Ze nie wspomnę o (паромно-мостовые машины ПММ-2 М.
* ( http://m.rusnext.ru/news/1506275357 )


Dla niego Nie Ma róznicy czy woda za niska czy za Wysoka.
Po prostu Przeprawia .
_________________
Przyszłam wcześniej, gdyż nie miałam co robić.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6056
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Towarzyszu - prawo tego cholernego imperialisty Archimedesa dotyczy się wszystkiego co pływa - nawet cuda radzieckiej inżynierii - promu samobieżnego ПММ-2.

Co więcej aby ów prom pływał potrzebuje więcej wody "pod kilem" niż proste pontony.

Jeśli z jakiś powodów poziom przeszkody wodnej jest zbyt niski to zostaje brodzenie...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Niezwykle pouczająca dyskusja...ale nie zmienia to stanu rzeczy że przeprawy nie zrobiono...a o to...chyba chodziło w tych ćwiczeniach?Przynajmiej na tym etapie. Saperzy mają na takie niespodzianki swoje rozwiązania....
 
 
dzimas 
3


Wiek: 55
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 136
Skąd: GA
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Prowadzenie większości działań (w tym ćwiczeń) z użyciem sprzętu i ludzi wymaga ustalenia warunków bezpieczeństwa, w tym określenie granicznych warunków środowiskowych. Wynika to z oceny dopuszczalnego poziomu ryzyka. To chyba jasne, że jest on zupełnie inny w trakcie ćwiczeń niż przy wykonywaniu rutynowych zadań w czasie pokoju, nie mówiąc już o działaniu w sytuacjach nadzwyczajnych w tym w czasie wojny. Od tego są dowódcy i wyznaczone osoby odpowiedzialne za to aby nie dopuścić do działania w warunkach przekraczających wcześniej ustalone. A jeśli ktoś uważa, że ważniejsze było wykonanie przeprawy mimo wszystko, to moim zdaniem powinien trochę się dokształcić, a na początek proponuję analizę działania załogi Tu-154 w Smoleńsku. Tam też "była p...zda" ale oczywiście mogli spróbować...
_________________
never tired never run away
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Ćwiczenia organizuje się nie przez kilka godzin , a przez wiele miesięcy. I jednym z elementów ćwiczeń są różne warianty wykonania zadania. Warianty ze względu na pogodę, prędkość wody, czy temperaturę. Nikt nie mówi o drastycznym narażaniu zdrowia i życia kogokolwiek. Finał tego etapu ćwiczenia jest prosty - wojska zadania nie wykonały. I taki komunikat poszedł w świat.
A ponadto jeśli to przeprawa a nie forsowanie to można na spokojnie przeprawić wojska bez żadnej dramaturgii.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6056
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Cytat:
A ponadto jeśli to przeprawa a nie forsowanie to można na spokojnie przeprawić wojska bez żadnej dramaturgii.

Nie, niezupełnie
W zasadzie to jest na odwrót... Jeśli byłoby to forsowanie to można było to zrealizować w inny sposób...
Ale jeśli tematem ćwiczeń miała być przeprawa - przy pomocy różnych zestawów pontonowych) no to tutaj sprawa wygląda diametralnie inaczej...

By prom z PP-64 sprawnie obsługiwać potrzeba co najmniej 70 cm "między dnem a lustrem wody"

A trzeba pamiętać ze rzeka i to taka jak Wisła to nie jest wanna z twardym i równym dnem...
Jeśli poziom był zbyt niski to może się okazać ze prom nie może podpłynąć dostatecznie blisko aby pojazdy (mam tu na myśli cięzarówki przede wszystkim - bo armia to przede wszystkim ciężarówki - nie czołgi ) mogły wyjechać i wyjechać z promu

Co więcej na środku na odcinku gdzie dopuszczalne jest organizowanie "osi przepraw" mogły być łach które uniemożliwiąły przepłyniecie zanurzonego (pod obciążeniem) promu...

To naprawdę nie jest takie trywialne.. Jest za niska woda - zbudujemy most - część pontonów po prostu "osiądzie" na dnie... Pojazdy przejada - pontony isę pogną lub nawet po prostu podziurawią... (pomijam już kwestie ja zdemontwać zestaw gdy okaże sie ze w samym środku kilka pontonow po prostu "przywarło" do mulastego dna...

Tu największy zarzut to taki że: problemy z poziomem wody na "Kępie panieńskiej" nie są od wczoraj - ja znam doskonale to miejsce...
Dlaczego nie było zorganizowanych "alternatywnych punktów" Co to jedyne miejsce gdzie wojsko może "przeprawiać się" przez Wisłe...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Przedmówco mój cyferkowy - zgodzisz się chyba że jest coś takiego jak rozpoznanie hydrometoorologiczne , czy jakoś tak i ta przeprawa była planowana w miejscu znanym bez żadnych cudów przyrodniczych. Więc niezbyt to świadczy o tych co to wymyślili.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6056
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Ależ ja sie zgadzam... Co więcej - mówię ja znam to miejsce i wiem że na tym odcinku Wisła naprawdę potrafi odwalić "taki numer" (z dużym wahnięciem poziomu lustra wody)

Dlatego też jestem ciekawy skąd taka "bezradność" u gienerałów*...

*Pewnie jak odejdą pod kapelusz to już "po za dusznymi murami MON" nabiorą powietrza pełną piersią i jak, dotąd niedotleniony, mózg zacznie działać, to "będą wiedzieć" - "co robiono źle"
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3621
Wysłany: Pon 12 Lis, 2018   

Może było to jedyne miejsce ze zbudowaną trybuną dla VIP-ów...
 
 
OLSZEWSKI 
1
Olo


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 17
Skąd: historia
Wysłany: Wto 13 Lis, 2018   

Drodzy Forumowicze, proszę o zapoznanie się z poniższym artykułem i wasze komentarze.

http://dziennik-polityczn...wa-o-co-chodzi/
_________________
Olo
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Wto 13 Lis, 2018   

(niezależny)dziennik polityczny to nie jest przypadkiem jeden z tych portali rozpowszechniających fake-news?
Nawet oko.press twierdzi, że to długie łapska kremlowskich psów tam piszą...
https://oko.press/polskie-fejki-rosyjska-dezinformacja/

Cytat:
O dziennik i Kamińskiego pytaliśmy w instytucjach rządowych zajmujących się bezpieczeństwem. Nieoficjalnie potwierdziły, że Dziennik jest prowadzony przez rosyjskie służby.


Portal ten był wymieniony w jednym z niejawnych raportów dot. dezinformacji i działań informacyjnych wymierzonych w MON.
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
Ostatnio zmieniony przez Harpooner Wto 13 Lis, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group