Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
klasa specjalisty wojskowego, a emerytura
Opublikował Wiadomość
mario24 
4


Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 191
Skąd: zza Buga
Wysłany: Czw 20 Sie, 2020   klasa specjalisty wojskowego, a emerytura

witam
Czy , aby dodatek za klasę specjalisty wliczał sie do emerytury trzeba mieć ją potwierdzoną na stałe, czy wystarczy posiadać ją w momencie składania wypowiedzenia ?
 
 
saintmarek 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2019
Posty: 206
Skąd: SZRP
Wysłany: Czw 20 Sie, 2020   

Trzeba by chyba wyjść z definicji "dodatku o charakterze stałym". Poza tym - stała może być klasa a Ty zapewne pytasz o dodatek motywacyjny... To dwa różne rozporządzenia.
 
 
bodzio1973 
5
29 lat 5 m-cy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 50
Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 797
Skąd: KILLER TANKS
Wysłany: Pią 21 Sie, 2020   Re: klasa specjalisty wojskowego, a emerytura

mario24 napisał/a:
witam
Czy , aby dodatek za klasę specjalisty wliczał sie do emerytury trzeba mieć ją potwierdzoną na stałe, czy wystarczy posiadać ją w momencie składania wypowiedzenia ?


Nie trzeba mieć "go" (dodatku motywacyjnego w związku z uzyskaniem klasy kwalifikacyjnej) na stałe tylko w dniu zwolnienia musisz go posiadać . Inną sprawą jest to jak długo go pobierasz bo od tego jest uzależniony procent składowy jaki będzie doliczany do Twojej emerytury (10 lat pobierania dodatku daje nam 100% jego kwoty). :gent:
_________________
"Miłość Ojczyzny Naszym Prawem"
 
 
wieczne500 
6
Homo homini lupus



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1443
Skąd: Kozice Górne
Wysłany: Pią 21 Sie, 2020   

bodzio1973:
Cytat:
Iną sprawą jest to jak długo go pobierasz bo od tego jest uzależniony procent składowy jaki będzie doliczany do Twojej emerytury (10 lat pobierania dodatku daje nam 100% jego kwoty).

Powyższy przepis stosuje sie tylko do dodatków specjalnych:
§ 6.
1. Żołnierzowi zawodowemu, który otrzymuje dodatek specjalny o charakterze stałym, w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej dodatek ten przysługuje:
1) w pełnej wysokości - jeżeli żołnierz otrzymywał dodatek specjalny o charakterze stałym przez okres co najmniej 10 lat;
2) w wysokości 1/10 ostatnio pobranej kwoty dodatku specjalnego za każdy rok, w którym żołnierz otrzymywał dodatek specjalny o charakterze stałym - jeżeli żołnierz otrzymywał go przez okres krótszy niż 10 lat, z tym że okres przekraczający sześć miesięcy traktuje się jako pełny rok.
_________________
płk Jan R:"Bezet to ja mam Panie w d....
 
 
saintmarek 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2019
Posty: 206
Skąd: SZRP
Wysłany: Pon 24 Sie, 2020   

wieczne500, czy to oznacza, że dodatek motywacyjny doliczany jest do emerytury w pełnej wysokości niezależnie od okresu jego pobierania ?
 
 
mario24 
4


Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 191
Skąd: zza Buga
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

Naprawdę nikt z klasą nie odchodził/nie odchodzi na emeryturę ?
 
 
wieczne500 
6
Homo homini lupus



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1443
Skąd: Kozice Górne
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

saintmarek jak miałeś dodatek mniej niż 10 lat to ci go dolicza do ostatniej pensji w wysokości 1/10 jego wysokości. Np 5 lat brałeś za skoki 400 zł to przy ostatniej pensji jeżeli już nie skaczesz dolicza ci 200zl tylko to wyliczenie jest bardziej skomplikowane.
_________________
płk Jan R:"Bezet to ja mam Panie w d....
 
 
Repomen 
3


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Paź 2015
Posty: 119
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

mario24, kolegom powiedziano i naliczono tak: jeżeli w ostatnim miesiącu masz taką "klasę" płaconą, to wliczasz ją do podstawy emerytury w ostatniej wysokości, bez względu na okres pobierania, (oczywiście plus wszystkie inne "pierdoły" z lat służby),

sam kilka lat temu pytałem kadry kilka razy w tym temacie (10 lat i inne pierdoły) i u mnie jak wyżej.
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

Motywacyjny do emki wchodzi cały, natomiast dodatek specjalny (np. za nurkowanie, działanie w patrolu saperskim, dodatek dla pilotów etc) jest liczony w części x/10 zgodnie z latami służby (gdzie x to lata służby), a po przekroczeniu 10 lat jest wliczany w pełni do emerytury.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

Dokładnie tak jak piszesz.
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Wto 04 Paź, 2022   

Witajcie, taki podobny temat. Posiadam II klasę specjalisty wojskowego. odchodzę w dniu 31.01.2023 do cywila. ustawa o obronie... wprowadza dodatek motywacyjny od 01.2023 z oceną bdb. Ja otrzymałem 4 z opiniowania to od 2023 nie otrzymam już dodatku motywacyjnego. Pytanie czy klasa którą posiadałem wliczy się do emerytury?
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 04 Paź, 2022   

Bardzo dobre pytanie. Na logikę ostatnie uposażenie otrzymasz bez dodatku. Emerytura będzie liczona właśnie z tego uposażenia. Jestem ciekaw jak inni użytkownicy forum się na ten temat wypowiedzą. Moim zdaniem dodatek nie będzie wliczony do emerytury.
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Sro 05 Paź, 2022   

Skur....o, ciągle zabierają. To kolejny raz jak tracę klasę specjalisty i to w kluczowym momencie odejścia na emkę.
Tak szukam jeszcze w ustawie ooO i
art. 802 Zachowanie ważności decyzji wydanych na podstawie dotychczasowych przepisów
Decyzje, zgody oraz inne rozstrzygnięcia wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane.
art. 824 - 2)art. 439 dodatki do uposażenia zasadniczego ust. 1 pkt 4, (dodatek motywacyjny)który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
Nie ma mowy o zabraniu klas specjalisty tylko o wprowadzeniu dodatku motywacyjnego z nową oceną bdb.
Rozumiem że w styczniu nie mogę pobierać 2 dodatków motywacyjnych z tego samego tytułu ale jeden w najwyższej wysokości już tak. Poza tym żaden organ nie wydał mi decyzji o utracie II klasy specjalisty wojskowego .(rozporządzenie mon z 28 grudnia 2016r paragraf 32 pkt.1. 2))
Ostatnio zmieniony przez Maro1973 Sro 05 Paź, 2022, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 05 Paź, 2022   

No i właśnie tu jest ten dylemat. Bo II klasę masz, dodatek również masz wraz z decyzją o jego przyznaniu, ale opinia na 4 więc niby nie spełniasz wymogów do otrzymania dodatku motywacyjnego. Czyli na moje po nowym roku nie otrzymasz dodatku motywacyjnego. Jak dla mnie jest o co walczyć w obecnym, dziurawym stanie prawnym. Chyba, że pojawi się rozporządzenie, w którym jasno zostaną zniesione klasy specjalisty. Wtedy pozamiatane.
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Sro 05 Paź, 2022   

W 2022r spełniam a już w 2023 nie. Jeśli złożę wypowiedzenie przed wejściem rozporządzenia znoszącego klasy to powinna być możliwość odwołania. Swoją drogą ciekawe, WBE nie nalicza czasem dodatku motywacyjnego według wydanej decyzji?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group