Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wartość bojowa polskiej MW
Opublikował Wiadomość
docent NAPOLEON
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Cze, 2005   Wartość bojowa polskiej MW

Nie tak dawno odwiedziłem strony PMW i zastanawiam się jaka jest rzeczywista wartośc bojowa _PMW.

Wiem że aktualnie wycofuje się wiele starszych okrętów, co chyba nie jest rozwiązaniem złym z uwagi na ich nikła wartośc bojową.

Ciekawi mnie co z Tarantulami , zdaje się pozostały juz tylko dwie w słuzbie - czy oplaca sie modyfikowac do NATOWSKICH standardów ??? Pewnie tak ale kasy zaopewne niema ....

PERRY x 2 - w sumie raczej ok (nie znam się)
CZERNICKI - to taki mini assault ship
3 ORKANY + KASZUB - niewielkie korwety - raczej OK ?
5 LUBLINOW - wielozadaniowe assaulty
4 KOBBENY
1 KILO - BIELIK - wymaga , zapewne opłacalnej modernizacji
WODNIK I GRYF - z czego jeden OKRĘTEM BAZĄ (wg, jak sadze - nowoczesnych koncepcji)
4 ścigacze PILICA zapewne współpracujace z WODNIKIEM jako bazą .
To okręty dośc stare , nie wiem czy wymagają inwestycji w uzbrojenie czy też na Bałtyk wystarczaja
TRAŁOWCE GARDNO - 3 szt- sa stare - nie wiem czy w ogóle warto w nie inwestować ??
TRAŁOWCE BAZOWE MAMRY 4 szt- całkiem nowe i zapewne nie wymagają remontów

Dane powyższe zaczerpnąłem ze strony oficjalnej MW więc nie sa utajnione. Zasatanwia mnie taka konfiguracja sil morskich, czy jest ona optymalna w kwestii obrny wybrzeża ???

Avec consideration
N
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Cze, 2005   

Witam...
Na wstępie polecam najnowsze numery "Nowej Techniki" i "Raportu".
Bardzo dużo materiałów o MW RP.
Teraz tak: Kilo to ORZEŁ i nie trzeba go już modenizować bardziej ;) .
Czernicki to logistic support ship.
Orkany to FPB (będą nowoczesnymi "rakietówkami") a Kaszub do korweta ZOP.
GRYFA już nie ma - od 31.05.
WODNIK to nadal okręt szkolny a PILICE bazy pływającej nie mają, zresztą też się kończą.
Teraz trałowce:
3 x KROGULEC (206 FM) i 17 x 207 (różnych odmian)
206-te są po modernizacji i spełniają standardy niszczycieli min.
To tyle na gorąco. I jeszcze raz zapraszam do lektury NTW i Raportu. Niezłe analizy planów MW - na dobra sprawę wszystko co można w jawnym wydawnictwie zawrzeć.
Pozdrawiam
Pozdrawiam

:gent:
 
 
plut. pchor. rez 
6



Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 31 Maj 2005
Posty: 1017
Skąd: ten dym?
Wysłany: Sro 22 Cze, 2005   

Same wyliczenie okrętów to nie wszystko. Potrzebna jest jeszcze amunicja, a torped i rakiet nie mamy chyba za wiele.
_________________
Wojna nie wybucha wtedy gdy gotowi są do niej wszyscy, lecz wtedy gdy gotowi są do niej tylko niektórzy.
 
 
McSimus 
7
...pod kątem prostym 45 stopni !!!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 2605
Skąd: z wojska panie
Wysłany: Sro 22 Cze, 2005   

plut. pchor. rez napisał/a:
Same wyliczenie okrętów to nie wszystko. Potrzebna jest jeszcze amunicja, a torped i rakiet nie mamy chyba za wiele.

My nawet makarowa do pistoletów nie mamy zbyt wiele a co dopiero rakiet ! Ha niech odważni powiedzą ile i jakich rakiet przypłynęło z fregatami. Tylko bez ściemy. Ja niestety wiem ale ... nie powiem :nie2:
_________________
I ty również możesz pomóc www.pajacyk.pl Dzieci czekają :)
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Cze, 2005   

Drodzy Forumowicze!! :gent:
Owszem ważne jest ile rakiet jest, ale to nie kwestia odwagi pewne rzeczy na publicznym forum mówić - są jakieś przepisy nt. tajemnicy służbowej czy państwowej.
To po pierwsze.
Po drugie - musimy liczyć się z tym, ze kończą się czasy majowych strzelań - P-15/21/22 konczą się tak jak i ich nosiciele. A na strzelanie Harpoon-ów i RBS-ów nie bedzie nas stać. A juz na pewno nie w takiej ilości jak rakiet ze starych radzieckich dostaw.
Inne czasy, inne pieniądze. Już niedługo rakietowcom SP pod Ustką strzelać nawet ICP nie będziemy.
Takie czasy.
 
 
McSimus 
7
...pod kątem prostym 45 stopni !!!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 2605
Skąd: z wojska panie
Wysłany: Sro 22 Cze, 2005   

Taaak, już starożytni odkryli że najlepszą metoda nauki są symulatory. Ale czym innym jest obejrzeć cukierek w papierku, czym innym go polizać a już zupełnie czymś innym zjeść go ze smakiem. Nawet najlepszy trening nie zastąpi praktyki, może ją tylko (choć nawet w ponad 90 %) uzupełniać lub do niej przygotowywać. Nawet najlepszy symulator nie zastąpi lotu prawdziwym samolotem, choćby to nawet była ruchoma platforma z potężną bazą danych. Ta samo jest ze strzelaniem i innymi działaniami, zresztą chroniczny brak pieniędzy nie pozwala nawet na zakup symulatorów więc co tu polemizować o kosztach "ostrego" szkolenia.
:gent:
_________________
I ty również możesz pomóc www.pajacyk.pl Dzieci czekają :)
 
 
jarbla
2


Dołączył: 23 Cze 2005
Posty: 60
Wysłany: Czw 23 Cze, 2005   

Cytat:
My nawet makarowa do pistoletów nie mamy zbyt wiele a co dopiero rakiet ! Ha niech odważni powiedzą ile i jakich rakiet przypłynęło z fregatami. Tylko bez ściemy. Ja niestety wiem ale ... nie powiem
Czyżby tylko połowa magazynów okrętowych była zapełniona? A i ta amunicja nie została przez nas zakupiona, tylko była darem narodu USA....

A ile mamy/będziemy mieli nowoczesnych torped Eurotorp MU 90???
http://www.naval-technolo.../horizon27.html

Nie wystarczy ich nawet na jedną salwę dla wszystkich środków jej przenoszenia (tj. śmigłowców i okrętów). Będziemy torpedy przenosić z okrętu który stoi w porcie, na jednostkę która ma wyjść w morze. A i tak nie wiem czy da się zapełnić poza wyrzutniami , magazyn zapasowymi torpedami.... :-o

Żal du...ę ściska...

pozdr.
 
 
ssykacz
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Cze, 2005   

Z przykrością stwierdzam, że w dużej mierze PMW praktycznie nie istnieje. Na stronie MW i w oficialnych źródłach wszystko fajnie wyglada na papierze. Tylko ze tak naporawde to te "polskie lwy" nie maja zębów. Jak słusznie zostało zauważone istneje duzy niedobór środków razeia np. torped MU-90. To samo jest z Harpoonami, Standardami i wszystkim czym dysponuje PMW. A szwedzki RBS'y??? Ech... 7 Gawronów mało je otrzymać a bedzie tylko jeden Gawron okolo 2010 roku. Ale mniej Gawronów nie oznacza więcej RBS'ów. Te rakiety miały być instalwane chyba na typie Orkan i okrety od iluś lat stoją w dokach i czekają na swoje "zęby". Wątpie, żeby się doczekały, tak samo jak watpie we wcielenie w 2010 roku do słuzby typu Gawron.
Dwie fregaty OHP. Jak już mówiono magazyny nie sa pełne. Jednostki te, z tego co wiem, miały byc tylko przejsciowym rozwiązaniem między "Warszawą" a Gawronami. Jak zwykle to co przejściowe będzie trzymać się najdłuzej.
Można wyliczac dziesiątki podobnych "przypadkóF PMW". Szkoda gadac...
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Cze, 2005   

Orkany nie stoją w dokach - pierwszy rozpoczął próby morskie, drugi jest na końcowym etapie montażu elektroniki, tylko ostatni stoi w hali SMW. Fakt, na rakiety czekają ale to nie wina MW tylko warszawki. Dobre choć to, że zainstalowane systemy dowodzenia i łączności czynią z nich jedne z najnowocześniejszych FPB na świecie. A przygotowanie pod przyjęcie RBS-ów jest kompletne wystarczy postawić i podłaczyć do przyłączy do 8 kontenerów.
Co do torped to nie tylko 90-ątki się liczą ale również "rybki" otrzymane od Norwegów z Kobbenami.
Może i nie jest wesoło, ale i nie tragicznie.
Pozdr.
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Cze, 2005   

taki jeden napisał/a:
Może i nie jest wesoło, ale i nie tragicznie.

Masz rację, ale najlepiej na MW znają się - trawestując Brylla - Warszawiacy, wrocławianie i górale ;)
Pozdrawiam :gent:
 
 
Perdurabo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Cze, 2005   

taki jeden napisał/a:
Fakt, na rakiety czekają ale to nie wina MW tylko warszawki.

wiesz warszawka musi wybierać dofinansować WL MW czy WLOP z tym że jednak orkętem jest trudniej zajać/obronić warszawke niż czołgiem ;) więc niedziw się że finansowanie MW jest niskie poprostu WL i WLOP są dla nas ważniejsze...
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Cze, 2005   

Tak, tylko, że RBS-y mają być kupione z budżetowych pieniędzy MW. MW spełniła wszystkie wymogi a DPZ się ociąga. Bofors jest gotowy Mark-i-3 sprzedawać, okręty powoli są gotowe.
A modernizować Navy trzeba, bo okazuje się, że to właśnie my potrafimy najszybciej wydzielić jednostkę aby być gdzieś z sojusznikami.
O sorki!!! Jesteśmy drudzy po Gromie. Zwracam honor ludziom z 2305. Poza tym okręt sam dojdzie wszędzie, nie trzeba sojuszników prosić o podwózkę.
Pozdr,
 
 
ssykacz
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Cze, 2005   

Wiadome jest, że MW to tylko daleki i biedny krewny sił lądowych i powietrzynych. Uwazam, że jeżeli chodzi o flotę nawodną to jest tragedia. Z częścią podwodną jest lepiej, choc zsumowane Kobbeny daja takie mozliwosci bojowe jak 1 Orzeł.
Ogólnie uważam, że PMW jest "bezzębnym lwem", a gdyby naprawde prezyszło do obrony wybrzeża, to w 2 albo 3 dni chłopcy wystrzelaliby wszystko co mają. To jest smutne :( ale prawdziwe.

McSimus napisał/a:
plut. pchor. rez napisał/a:
Same wyliczenie okrętów to nie wszystko. Potrzebna jest jeszcze amunicja, a torped i rakiet nie mamy chyba za wiele.

My nawet makarowa do pistoletów nie mamy zbyt wiele a co dopiero rakiet ! Ha niech odważni powiedzą ile i jakich rakiet przypłynęło z fregatami. Tylko bez ściemy. Ja niestety wiem ale ... nie powiem :nie2:


Myslę, że w sumie na OHP przypłynęły z 4 Harpoony i pewnie około 30 Standardów. zapewne reszte mielismy kupic po okazyjnej cenie... ale dla PMW chyba trzeba robic okazyjne ceny z okazyjnych cen. A moze i jeszcze niższe???
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 24 Cze, 2005   

ssykacz napisał/a:
zsumowane Kobbeny daja takie mozliwosci bojowe jak 1 Orzeł


Tego nie da się porównać... Zadania są niejawne, więc nic dalej nie można rozwijać

Cytat:
Myslę, że w sumie na OHP przypłynęły z 4 Harpoony i pewnie około 30 Standardów. zapewne reszte mielismy kupic po okazyjnej cenie... ale dla PMW chyba trzeba robic okazyjne ceny z okazyjnych cen. A moze i jeszcze niższe


Myślę... Tego nie wiesz
PS. W podpisie masz stronę okręty wojenne A widział ktoś okręty niewojenne :?: :???: :-o Masło maślane
 
 
Linkor
5



Dołączył: 07 Maj 2005
Posty: 360
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Pią 24 Cze, 2005   

Wprawdzie to tautologia ale przyjęta ogólnie i nie traktowana jako błąd

Dlatego własnie OKRĘTY WOJENNE !,

Co do mozliwości to jednostki typu KOBBEN i Pr. 877 można porównać niezaleznie od zadań jakie mają pełnić.

Pozdrawiam Andrzej K.
_________________
"Odwagi, odwagi i jeszcze raz odwagi" - Danton
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group