Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciągłość służby
Opublikował Wiadomość
Generał w cywilu
[Usunięty]

Wysłany: Wto 27 Gru, 2005   Ciągłość służby

Witam.
Mam problem z którym trudno mi sobie poradzić.
Mianowicie<
:???:
Przeszedłem na emeryturę.
Wojskowe Biuro Emerytalne ciągłość służby zalicza bez żadnych przerw.
Zacząłem służbę w służbie zasadniczej póżniej miałem przerwę 5 lat .
Póżniej zacząłem służbę zawodową.
Po 14 latach służby zawodowej odszedłem na emeryturę.
Zaliczono mi pracę z cywila 5 lat.
Okres służby zasadniczej wliczono jak służbę wojskową , lecz bez ciągłości służby.
Jestem stratny na rocznej pensji.
WBE skierowało mnie na emeryturę.
Twierdzą, że moja służba była przerwana.
Czy z całości przepisów wojskowych wynika , że mieli rację???
Czy kobieta zołnierz idąc na tzw.macierzyńskie równierz ma przerwę w służbie?
Pytania można mnożyć.
Co według ustawy oznacza ,że służba jest przerwana, bądz nie przerwana?
Pozdrawiam
:gent:
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Wto 27 Gru, 2005   

Niestety Szanowny Panie Generale w cywilu, Twoje macierzyste WBE ma w tym względzie pełną rację.
Powyższe wynika z ustawowych zapisów zawartych w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych zwanej dalej ustawą pragmatyczną.

Cytat:
Art. 95. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 94, przysługują następujące należności pieniężne:
1) przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby;


Cytat:
Art. 96. 1. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 95 pkt 1, przysługuje żołnierzowi, z zastrzeżeniem ust. 2-4, który pełnił nieprzerwanie zawodową służbę wojskową przez okres co najmniej piętnastu lat. Przepis art. 94 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 95 pkt 1, przysługuje również żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który nie spełnia warunku określonego w ust. 1, jeżeli żołnierz został zwolniony wskutek:
1) rozformowania jednostki wojskowej lub zmniejszenia jej stanu etatowego w korpusie kadry zawodowej Sił Zbrojnych, w którym żołnierz pełnił służbę, albo likwidacji stanowiska służbowego, które żołnierz zajmował, a brak było możliwości wyznaczenia go na inne stanowisko służbowe;
2) orzeczenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej, w razie gdy utrata tej zdolności została spowodowana wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami służby.


Cytat:
Art. 94. 1. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, odprawa w wysokości:
3. Do okresu zawodowej służby wojskowej, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się okresy pełnienia nieprzerwanej czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania, chyba że prawomocnym orzeczeniem postępowanie karne lub dyscyplinarne, będące przyczyną zawieszenia lub aresztowania, zostało umorzone bądź żołnierz został uniewinniony na podstawie prawomocnego wyroku lub orzeczenia o uniewinnieniu w postępowaniu dyscyplinarnym


Reasumując, aby nabyć prawo do jednorazowego 12 miesięcznego uposażenia lub przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby mieć wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne, należy posiadać co najmniej 15 lat nieprzerwanej służby wojskowej. W twoim przypadku ten warunek nie został spełniony.

:gent:
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
zorro71
[Usunięty]

Wysłany: Sob 01 Kwi, 2006   

Hmm,temat trochę stary ale żeby nie zaśmiecać napiszę tutaj licząc na odpowiedź. Sprawa niby banalna ale gdzie zadzwonię to uzyskuję inne wykładnie.

Moje pytanie: W styczniu 1991 r. rozpocząłem Zasadniczą Służbę Wojskową, 3 czerwca 1992 r.przeszedłem z marszu do Zawodowej Służby którą pełnię do dnia dzisiejszego, tak więc w styczniu tego roku minęło mi 15 lat służby wojskowej (z uwzględnieniem służby zasadniczej). Czy odchodząc teraz na emeryturę przysługują mi wszystkie świadczenia? Głównie chodzi mi o to czy otrzymam roczne pensje bo zaniepokoił mnie zapis w ustawie że roczna pensja przysługuje po 15 latach zawodowej służby wojskowej.
Bardzo proszę o odpowiedź kogoś kto był w podobnej sytuacji.
Pozdrawiam
 
 
zorro71
[Usunięty]

Wysłany: Sob 01 Kwi, 2006   

Wiking- bardzo dziękuję za odpowiedź. Dla mnie przytoczone art. są jak najbardziej zrozumiałe. Problem poruszyłem ponieważ usłyszałem od Głównego Księgowego iż to co wlicza się do okresu zawodowej służby dot. w tym artykule tylko pkt.1 i 2 i nie ma odniesienia do art. 96 mimo iż właśnie w tym artykule użyto określenia "stosuje się odpowiednio". Temat jest dla mnie ważny bo chciałbym w tym, roku złożyć wypowiedzenie i przykro by było gdyby się okazało że zasadniczej służby nie zaliczą mi na poczet "15 lat nieprzerwanej zawodowej służby wojskowej".
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2006   

Trudno wyrokować na jakie podstawie Twój Główny Księgowy, ma odmienne zdanie od dwóch kadrowców - focus vel Wiking.

Zapytaj swojego księgowego ..., przedstaw uzasadnienie na forum, a ja lub Wiking przedstawimy swoje stanowisko, które na dzień dzisiejszy podtrzymuję.

Z przedstawionej przez Ciebie sytuacji jednoznacznie wynika, że nabyłeś uprawnienia emerytalne, jak również prawo do 12 miesięcznego uposażenia.

Pozdrawiam :gent:
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Marek ZWIEFKA
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Kwi, 2006   

Wydaje mi się, że rację ma jednak Focus :)
Z zapisów ustawy wynika jednoznacznie, że we wszystkich wyszczególnionych przypadkach liczy się ciągłość służby zawodowej, do której wlicza się również służbę kandydacką, zasadniczą, ale pełnione nieprzerwanie przez 15 lat.
W twoim przypadku jest 14 lat nieprzerwanej służby, a do emerytury doliczono tobie wszystkie okresy służby w mundurze (czyli także służbę zasadniczą - czyli przesłużyłeś w wojsku 16 lat) + lata z cywila.
Za poprzedniej ustawy musiałbyś mieć 15 lat zawodowej słuzby, żeby odejść na emeryturę
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group