Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bzdurne przepisy dotyczące emerytur wojskowych-spis !
Opublikował Wiadomość
jarfie 
2
soldier


Wiek: 47
Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 99
Skąd: rakietówka
Wysłany: Wto 22 Lip, 2014   

W 2010r przeszedłem na emeryturę, mając 15 lat służby 3 miesiące i kilka dni. W ciągu mojej krótkiej kariery byłem 16 miesięcy w zsw, 4 lata nadterminowy, reszta kontraktowy. Żołnierzem zawodowym zostałem w 2001r. Obecnie pracuję na umowę na czas nieokreślony. Mam odprowadzane składki do zus. Moje pytanie brzmi: Czy w/w zmienia cos odnośnie doliczania po 55 roku wypracowanych lat w cywilu i jak się to ma do żołnierz zawodowy przed 1999r. i po. Czy to nadal obowiązuje? Dotyczy to wielu kolegów, którzy obecnie przechodzą na emeryturę po 15 latach, a pewnie nie są tego świadomi.
_________________
soldier
 
 
tadeusz77 
2
tadeusz77


Wiek: 46
Dołączył: 05 Kwi 2012
Posty: 75
Skąd: poznań
Wysłany: Sro 20 Sie, 2014   

Z tego co wiem to gdy ktoś został żołnierzem zawodowym po 1 stycznia 1999 nie może sobie doliczyć pracy w cywilu. Moje pytanie co z tymi składkami z cywila gdy ktoś przepracuje 25 lat i będzie płacił składki do zus?
_________________
rts
 
 
Seba7207 
1



Wiek: 51
Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 21
Skąd: Koszalin
Wysłany: Wto 03 Gru, 2019   

Witam, mam pytanie dotyczące podjęcia pracy na emeryturze. Rozumiem, że zgodnie z ustawą za każdy rok pracy na conajmniej pół etatu doliczane jest 1,3 % (pomijam fakt, że dopiero po osiągnięciu 55 lat - chyba że są inne przesłanki np. grupa inwalidzka). A co z osoba, która chciałaby podjąć na pracę na 2 etaty (szkoła - pensum 18h, ew. jako pracownik naukowy na 2-ch uczelniach). Pracując odprowadza się składki z 2-ch źródeł pracy (ubezpieczenie społeczne, zdrowotne itp). Czy w takim przypadku będzie "zaliczane" 2,6% za każdy dodatkowy rok pracy, czy tylko 1,3? Proszę prawników o interpretację. Dziękuję
P.S. Jeśli umieściłem w niewłaściwym miejscu post proszę o ew. przeniesienie do innego tematu
_________________
Nigdy nie jedz żółtego śniegu!
 
 
robpiwcio 
2


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 78
Skąd: polska
Wysłany: Wto 03 Gru, 2019   

Kolego, jestem świeżo po spotkaniu z Kierownikiem WBE. Możesz pracować na 10 etatach i tak Ci dolicza za każdy rok 1,3 %.
Ale też w drugą stronę, możesz pracować na 1/10 etatu i też Ci doliczą 1,3%. za każdy rok.
 
 
Seba7207 
1



Wiek: 51
Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 21
Skąd: Koszalin
Wysłany: Wto 03 Gru, 2019   

robpiwcio napisał/a:
Kolego, jestem świeżo po spotkaniu z Kierownikiem WBE. Możesz pracować na 10 etatach i tak Ci dolicza za każdy rok 1,3 %.
Ale też w drugą stronę, możesz pracować na 1/10 etatu i też Ci doliczą 1,3%. za każdy rok.

No właśnie tak nie do końca. Żeby zaliczyli 1,3% zgodnie z ustawą musisz być zatrudniony przynajmniej na 0,5 etatu.
_________________
Nigdy nie jedz żółtego śniegu!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 03 Gru, 2019   

Seba7207, albo nie doczytałeś, albo nie zrozumiałeś odpowienich przepisów. Cytuję je:
Cytat:
Art. 14. 1. Emerytowi uprawnionemu do emerytury obliczonej na podstawie art. 15 dolicza się na jego wniosek do wysługi emerytalnej, z zastrzeżeniem ust. 2, następujące okresy przypadające po zwolnieniu ze służby:
1) zatrudnienia przed dniem 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy;
2) opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.
............................................................................................
3. Okresy zatrudnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, dolicza się do wysługi emerytalnej po ich przeliczeniu na okres zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.
4. Za każdy rok okresów, o których mowa w ust. 1, doliczanych do wysługi emerytalnej w myśl ust. 1–3, emeryturę obliczoną na podstawie art. 15 zwiększa się o 1,3% podstawy jej wymiaru.
............................................................................................

Zwróć uwagę, że inaczej liczy się okresy zatrudnienia przypadające do końca 1998 roku, a inaczej te późniejsze. Począwszy od 1999 roku istotne jest opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a nie samo zatrudnienie, w tym wymiar czasu pracy.
 
 
robpiwcio 
2


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 78
Skąd: polska
Wysłany: Czw 05 Gru, 2019   

Seba7207 napisał/a:
robpiwcio napisał/a:
Kolego, jestem świeżo po spotkaniu z Kierownikiem WBE. Możesz pracować na 10 etatach i tak Ci dolicza za każdy rok 1,3 %.
Ale też w drugą stronę, możesz pracować na 1/10 etatu i też Ci doliczą 1,3%. za każdy rok.

No właśnie tak nie do końca. Żeby zaliczyli 1,3% zgodnie z ustawą musisz być zatrudniony przynajmniej na 0,5 etatu.


Ten przepis dotyczy, jeśli chcesz aby zaliczyli Ci pracę cywilną przed wojskiem, musiałeś być zatrudniony przynajmniej na 1/2 etatu. Tak jak napisał Szwejk, wystarczy teraz po zakończeniu służby opłacać składki emerytalne. Dopytałem się dokładnie, bo tym tematem jestem zainteresowany osobiście.
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Pią 06 Gru, 2019   

W jakiej formie składacie wniosek o doliczeni % do wysługi w celu uzyskania większej emerytury? Zaświadczenie z ZUS czy od pracodawcy? Co w takim zaświadczeniu powinno być? A może wystarczy tylko kserokopia umowy o pracę?
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Sob 07 Gru, 2019   

Kserokopia świadectwa pracy.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 270
Skąd: PL
Wysłany: Pon 09 Gru, 2019   

A czy jeżeli osiągnę już 55 lat ale te lata przepracowane na emeryturze po 1,3% jeszcze nie dociągną mnie do pełnej czyli 75%, to mogę jeszcze pracować dalej żeby dobić do tych 75%?
_________________
Inna miała być codzienność.
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Wto 10 Gru, 2019   

rydz, tak.
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Wto 10 Gru, 2019   

i, czy WBE nie żąda potwierdzenia odprowadzenia składek do ZUS (na świadectwie pracy jest tylko wyszczególnione wynagrodzenie)?
Czy samo zaświadczenie z ZUS (o odprowadzeniu skladek) nie wystarczy ?
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Wto 10 Gru, 2019   

Ja nie mogę ręczyć za Twojego pracodawcę.
Na moim jest:
# czas zatrudnienia;
# charakter zatrudnienia;
# wynagrodzenie;
# ilość składek odprowadzonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
# ilość składek zdrowotnych.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sro 11 Gru, 2019   

i napisał/a:
Kserokopia świadectwa pracy.

Nie bardzo. Świadectwo pracy zostaje wydane po ustaniu stosunku pracy. A jak w dniu 55 urodzin wciąż będę pracownikiem to nie dostanę świadectwa pracy bo nie ma podstawy prawnej do jego wydania. Z drugiej strony to WBE co roku dostaje info ode mnie i od pracodawcy o tym, że pracuję - wszak na tej podstawie obniża świadczenie emerytalne w związku z przekroczeniem dopuszvzalnej wysokości zarobków.
A przecież zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego:
art. 220
Cytat:
§ 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli:
1) znane są one organowi z urzędu;
2) możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie:
a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych,
b) rejestrów publicznych posiadanych przez inne podmioty publiczne, do których organ ma dostęp w drodze elektronicznej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
c) wymiany informacji z innym podmiotem publicznym na zasadach określonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
d) przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).
§ 2. Organ administracji publicznej żądający od strony lub innego uczestnika postępowania zaświadczenia albo oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego jest obowiązany wskazać przepis prawa wymagający urzędowego potwierdzenia tych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia albo oświadczenia.
§ 3. Jeżeli strona lub inny uczestnik postępowania nie może uzyskać w formie dokumentu elektronicznego zaświadczenia wymaganego do potwierdzenia faktów lub stanu prawnego lub innego dokumentu wydanego przez podmiot publiczny w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, jak również potwierdzenia uiszczenia opłat i kosztów postępowania, strona lub inny uczestnik postępowania może złożyć elektroniczną kopię takiego dokumentu, po uwierzytelnieniu jej przez wnoszącego, przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo podpisu osobistego.
§ 4. Organ administracji publicznej może żądać przedłożenia oryginału zaświadczenia, innego dokumentu lub potwierdzenia uiszczenia opłat i kosztów postępowania, o których mowa w § 3, o ile złożona kopia nie pozwala na weryfikację autentyczności oraz integralności lub jeżeli jest to uzasadnione innymi okolicznościami sprawy.
§ 5. Strona lub inny uczestnik postępowania przechowują zaświadczenie, inny dokument lub potwierdzenie uiszczenia opłat i kosztów postępowania, o których mowa w § 3, do dnia, w którym decyzja kończąca postępowanie stała się ostateczna.

W art. 14 i 15 ustawy o zaopatrzeniu emertalnym żołnierzy jest tylko mowa o wniosku. Nie ma podstawy prawnej by żądać zaświadczeń (art. 220 par. 2). Poza tym WBE ma tę informację w swoich rejestrach (art. 220 par. 2. lit. a) lub może wystąpić do ZUS o informację o okresy składkowe (art. 220 par. 2 lit b i c).
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Sob 14 Gru, 2019   

Gecko, czyli wynika z tego, że piszę wniosek do WBE o podwyższenie emerytury o np. jakiś procen (w zależności od przepracowanych lat) i ewentualnie mogę dołączyć zaświadczenie z ZUS o odprowadzonych składach (nadmieniam, że co rok informuję WBE o swoich dochodach). Czy tak?
:gent:


P.S.Tak na marginesie, to nadal twierdzę, że wszelkie ograniczenia w zarobkowaniu emerytów (tak wojskowych jak i innych) to wielka głupota. Zwłaszcza w świetle zapewnień każdych rządzących, że chcą tworzyć klasę średnią.
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group